Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

10 Aralık 2021 – 3 Nisan 2022

Somatik Yoga Terapi Uzmanlık Programı, kapsamlı ve ince düşünülmüş eğitim programıyla, Nörobilim ışığında somatik yaklaşım prensipleri ile ders verebilen yetkin Yoga Terapi uzmanları yetiştirmeyi amaçlıyor.
Fiziksel sorunların kaynağının keşfedildiği, çözümlere dair bütünsel bir algı geliştirilebilecek ve onarıcı dersler oluşturabileceğiniz programda; somatik pratikle, psikoloji, duygu, davranışlar ve sinir sistemi konusunda deneyiminizi geliştiren önemli ve yeni bilgiler edineceksiniz.
Biliniyor ki sinir sistemi, sadece fiziksel aktivitelerimizi değil; tüm yaşayışımızı, kavrayışımızı, kararlarımızı, duygularımızı, sorunlarla baş etme yöntemlerimizi katmanlı olarak etkiliyor. Bu sistemin etki-tepki mekanizmasını incelediğimiz alanda, bilimin ışığında bir farkındalıkla derinleşmek ve yoga terapide yetkinleşmek, hayat değiştiren bir tecrübenin ilk adımları olacak.
Başak Yüksel’in sağlıkçı geçmişi sayesinde ileri seviye anatomi bilgisi, yaratıcı ve güvenli ders oluşturma teknikleri ve yaşamın zor anlarına destek sunan zengin bir pratik çalışma rehberi edinme fırsatı yakalayacaksınız.
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Ayten Keçeci’nin de misafir eğitmen olarak destekleyeceği program; Somatik Yoga Terapi uygulamalarının hastalar üzerindeki mucizevi sonuçlarını değerlendirecek ve staj programı ile sağlık kökenli eğitmenler gözetiminde hastalarla çalışma imkanına sahip olacaksınız.
Katılımcılara program sonunda 120 saatlik katılım belgesi verilecektir. Staj programına dahil olanlar ise 150 saatlik belge alma hakkına sahip olacaklar.
Programın 100 saati online olarak (buluşma, ders, etüd, bireysel ve grup çalışmaları), 20 saati ise yüz yüze inziva olarak gerçekleşecektir.
Bu programın satışı kapanmıştır. İlerleyen zamanlarda açılacak yeni programlar için e-mailinizi bırakarak
e-bültenimize abone olabilirsiniz.

E-bülten Aboneliği

Başarıyla Abone Olundu.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Daha Önce Katılanlar Ne Dediler?

Ücretsiz Tanıtım Buluşmaları​

Başak Yüksel ile
Somatik Yoga Terapi Programı Tanıtım Dersi
24 Kasım Çarşamba Buluşması
Başak Yüksel ile
Somatik Yoga Terapi Programı Tanıtım Dersi
27 Ekim Çarşamba Buluşması
 • Farklı ihtiyaçları olan öğrencilerinize grup ve özel derslerinizde güvenli alternatifler verebileceksiniz.
 • Omurga farkındalığından omurların her birini hissedebilecek duyarlılığa, beden hakimiyet ve farkındalığına giriş yapacaksınız.
 • Yoga anatomisi hakkında detaylı bilgi edineceksiniz.
 • Batı ve Doğu bilimleri ışığında hastalık ve ağrılara çok yönlü bir bakış açısıyla bakabileceksiniz.
 • Elastik, anatomik ve psikolojik bariyerleri öğrenecek, özellikle bel, boyun ve diz sorunlarında yönlendirme yapabileceksiniz.
 • Konjenital ya da sonradan oluşan yapı asimetrileri, organ ve tüm sistem sağlığını bütünsel olarak algılayıp; konuya uygun somatik ve terapotik ders serilerini öğretebilecek, kendi derslerinizi planlayabileceksiniz.
 • Beden koçluğunun ilk adımı olan “circle of life” tekniğini öğrenip uygulayabileceksiniz.
 • Somatik meditasyonlar ile duyum, esnek dayanıklılık, öz şefkat, ağrı ve duygu rüzgarları konularını derslerinize ve kendi yolculuğunuza katabileceksiniz.

İleri Seviye Fonksiyonel Anatomi

– Hareketi yaratan temel öğeler ve yogik yaklaşım

– Nörogelişimsel omurga biyomekaniği

Asana Analizleri

– Asanada enerji dolaşımı

– Yapı korelasyonları, beden farklılık testleri ve gözlem sanatı

– Birbirine bağlı yapıların işleyişi (kinezyolojik yaklaşım ile)

– Eklem sağlığı ve eklemlere yönelik asana pratiği

Somatik Uygulamalar

– Asanaya somatik yaklaşım

– Somatik Meditasyonlar

– Duygu Anatomisi

– Duygu ve hastalık ilişkileri

Fiziksel Sorunlar

– Boyun/Bel fıtığı, düzleşme ve disk kayması durumlarında koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek için asana pratiği

– Lomber (bel) sorunlarında iyileşme mekanizmaları, terapotik uygulamalar ve tamamlayıcı bütünsel yoga terapi uygulamaları

– Diz sorunları teorisi

– Koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek asana pratiği

– Boyun-bel ve diz sorunlarında kombinasyonlar

Enerji Ve Sinir Sistemi Onarımı

– Yin &yang terapotik serileme

– Bedenin yaşamsal kavisleri, Çİ ve Prana bağlantıları

– Travmayı oluşturan etmenler ve travmatize öğrenciyle çalışabilme

– Grounding ve Pendülasyon tekniklerinin kullanımı

Hocalıkta Ustalık

– Derin ve ustaca ders verebilme, kısıtlı bedenlerde düzeltme ve ders oluşturabilme

– Dilde şefkat

– Yönerge ve yönlendirmelerde sadelik

– Terapotik prop kullanımı

– Öğrenciyi düzeltme sanatı

Hastalıklara Giriş (Daha detaylı olarak 2.Modül’de öğretilir)

– Hastalık kavramına yogik yaklaşım

– Hastalığı oluşturan fiziksel ve duygusal engeller

Online buluşmalar ve dersler Hapaka.com üzerinden yapılacak.

Programımız şu süreçle ilerleyecek:

– Aralık – Şubat online buluşmalar ve ders takibi

– Nisan inziva yüz yüze (pandemi şartlarına göre online’a dönüştürülebilir. Yurt dışında yaşayan katılımcılar için inziva online ek buluşma şeklinde olacaktır)

– İnziva: Doğa içinde yapılacak olan inzivanın yer ve tarih bilgisi program sürecinde belirtilecektir.

120/150 saat dağılımı:

Buluşmalar – 50 saat
Online dersler – 20 saat
İnziva – 20 saat
Asistan etüd – 5 saat
Bireysel&grup çalışmaları – 25 saat
Staj programı – 30 saat (isteğe bağlı)

Stajlı programın amacı teorik ve pratik olarak öğrendiklerinizi ilk defa uygulamaya başladığınız günlerde sizi desteklemek. Fizema Tıp merkezi ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bu programı Zoom ortamı üzerinden yapıyoruz.

Tıbbi tanısı, Fizik Tedavi ve Ortopedi doktorları tarafından konulmuş, yogaya ihtiyacı olduğu belirlenmiş hasta grubu ile çalışacaksınız. Başak Yüksel ve Dr. Ayten Keçeci gözetiminde hastaya özel serileri öğretme imkanınız olacak ve staj süresince sorularınıza yanıt bulacağınız mentörlük buluşmalarına katılabileceksiniz.

Biz yoga eğitmeni olan tüm katılımcılarımıza stajlı opsiyona katılmalarını hastalarla birebir çalışmalarını öneriyoruz.

Program Kıdemli Asistanları

 • Başak Karakaya Erden
 • Sibel Baydar
 • Ayşe Kaplıca

Uzman doktorlar, psikologlar, fizyoterapistler, Yoga uzmanları, pilates eğitmenleri, beden terapist ve profesyonelleri ve en az 6 ay tecrübeli öğrenciler programa katılabilir.

Online buluşmalar;
Cuma akşamları – 19.30-21.30
Cumartesi/Pazar – 09.30-16.30 arası gerçekleşecektir.

Tarihler:
10-11-12 Aralık
24-25-26 Aralık
21-22-23 Ocak
18-19-20 Şubat

İnziva; 31 Mart-1-2-3 Nisan

Online dersler:

 • Kayıtlı 10 derse program süresince ulaşım,
 • Program süresince Başak Yüksel ile ders pratiği,
 • Asistanlar ile etüt dersleri

Buluşmaların kaydı alınacak ve 48 saat içinde kaçıranlar için siteye yüklenecektir.

Program ücreti KDV dahil 5.750 TL’dir.

Stajlı Program için
KDV dahil 6.000 TL’dir.

Ödemelerde 12 aya kadar taksit olanağı bulunmaktadır.

Program başlangıcına 2 aydan az kala yapılan iptallerde % 50 iade yapılır. Programdan önceki 2 hafta içinde geri ödeme yapılmayacaktır.

Program bedeline Hapaka.com platformunun 745 TL tutarındaki 6 aylık Yeşil Aboneliği de dahildir. Hapaka’nın Yeşil Aboneliğinde platformdaki tüm fiziksel dersler, seminerler, atölyeler ve bunların arşiv videoları bulunmaktadır.

Program sonunda katılımcılara 120 saatlik katılım belgesi verilir. Staj programına dahil olanlar ise 150 saatlik belge alma hakkı kazanır.

Somatik Yoga Terapi Uzmanlık Programı Somatic Experiencing Program protokolü ve İAYT onaylı Yoga Terapi okulları Param Yoga ve Vini Yoga ekolleri çerçevesinde sunulacak.

Program kitapçığı, ders oluşturabilme kartları, okumalar materyalleri, ihtiyaca göre düzenlenmiş Somatik Yoga Terapi (SYT) serileri, spiritüel günlük çizelgeleri PDF olarak hayat boyu kullanımınıza açık olarak paylaşılacak.

Başak Yüksel Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Bölümü’nden mezun olan Başak Yüksel; çeşitli hastanelerde ortopedi, iç hastalıkları, kadın doğum, ameliyathane, yoğun bakım, psikiyatri ve onkoloji bölümlerinde birçok sayıda hasta ve vaka ile çalıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Art Management eğitimi alıp galeri ve TV kanallarında çalıştı. 2007 yılından itibaren profesyonel olarak Yoga Eğitmenliği yapıyor. Uzmanlığı olan Bütünsel Yoga Terapi ve Çocuk Yogası alanında eğitmenler yetiştiriyor.

Doğu ve Batı kökenli önemli hocalardan 5000 saatin üzerinde eğitim alan Yüksel; 6 ay süren Hindistan, Tayland, Bali seyahatleri sırasında birçok şifacı ve yoga hocasıyla çalıştı.

Tias Little (60 saat), Prof. Dr. Om Baweja (100 saat), Mirca&Gary Kraftsow (100 saat), Tom Myers (50 saat), Sarah Power (30 saat), Edward Clark (30 saat), Hart Lazer (150 saat), Aadil Palkhivala, Jill Mller, Julie Gudmestad, Doug Keller, Tiffany Cruikshank ve Godfrey Devereux’tan (60 saat) birebir ve online eğitim aldı.

İstanbul Üniversitesi’nde Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile iki sene süren 700 saatlik Anatomi ve Fizyoloji Eğitimini; Amerika’da faaliyet yürüten dünyanın en önemli okullarından Anatomitrains’in kurucusu Tom Myers’ın fasya ağırlıklı anatomi programını tamamladı.

Norveçli Doktor Sarah Mitic ile 6 ay süren TRE (Trauma, stress release exercises) eğitimini 2 modül olarak tamamladı.

20 dile çevrilen, Kaplanı Uyandırmak, Travma ve Anı kitaplarının yazarı, Psikolog Peter Levine’nin oluşturduğu Somatik Experience Programı’na devam etmekte, psikoloji temelli somatik uygulamaları yoga uygulamasıyla birleştirmektedir.

Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlamaktadır.

Meridyenler hakkında derinleşmesini sağlayan Tai Masaj uygulayıcı uzmanlığı eğitimi (60 saat) aldı. Yaşam Koçluğu eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi’nde (78 saat), eğitmenlerle çalışabilme sertifikasını ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olarak Aydın Üniversitesi’nden aldı (50 saat). Başlangıç seviyesi Ayurvedik Beslenme Eğitimini de tamamladı (20 saat).

Bunların dışında dans, yaratıcı drama, tiyatro, resim, fotoğraf gibi yaratıcı alanlarda eğitimleri bulunmaktadır.

Başak’ın sunduğu diğer programlar;

 • Modül 120 saat Somatik Yoga Terapinin Temelleri
 • Modül 100 saat Organlar için Somatik Yoga Terapi
 • 20 saat Travmaya Yoga desteği- İleri seviye
 • 20 saat Skolyoz – İleri seviye
 • 20 saat İleri Yaş (60+) – İleri seviye
 • 20 saat Somatik Meditasyon – Her seviye
 • 30 saat Terapotik Nefes – Her seviye
 • 50 saat Yoga Cici Çocuk yogası Uzmanlık Programı Temel modül
 • 20 saat Aile ve Ergenlik Dönemi İçin Yoga- İleri seviye modül

Workshoplar

 • Duygu rüzgarları
 • Kilo verme süreci destek grubu- 8 hafta
 • Rahim Serileri- 8 ders


Başak ile çalışabileceğiniz bireysel seanslar;

 • Yaşam koçluğu
 • Travma desteği için yoga pratiği
 • Somatik mat pratiği
 • Yoga Terapi seansları
 • TRE seansları


[email protected] adresi üzerinden sorularınızı sorabilir, @basakyukselyoga hesabı üzerinden Başak Yüksel’i takip edebilirsiniz. 

Kendi Kelimeleriyle Başak Yüksel’in Somatik Yoga Terapi Anlayışı

“Sizlere kendi Somatik Yoga Terapi yolculuğumdan biraz bahsetmek isterim:

Her sabah dayanılmaz ağrılarla uyandınız mı hiç? Çok zordur, yorucudur, insanın yaşam isteği kaybolur. İşte bu eğitim benim gibi yaşayan insanlara ışık olacak hocaları donanımlı kılmak için tasarlandı.  Bu zor günlerin ardından yolum önce yogaya, ardından yoga terapiye ve son beş senedir de somatik deneyimleme pratiklere vardı. Yoga Terapi ve somatik pratikler eğitmenliğimi ve insanlığımı çok derinden etkiledi. İnsan oluşumuzun tüm hallerini yoga matında sağlıkla kucaklamanın en yumuşak yolunu açtı. 10 senedir tutkuyla hem öğrencisi hem de hocasıyım ve bu yıllar içinde aldığımız inanılmaz sonuçları tüm yoga eğitmenleri ile paylaşmak için büyük bir istek duyuyorum.

SYT sayesinde hareketin küçülmesini, bunu duyumsayacak zamana sahip olmayı, gücü, esnekliği, dengeyi birlikte sunan huzur dolu bir öz şefkat alanının bana açılmasını tecrübeledim. Bunun enerji ve bilim desteği ile gerçekleşmesin ise başka bir pratikte henüz karşıma çıkmadı.

Hayat çok hızlı ve çoğumuzun hissedecek, duracak vakti yok, öyle değil mi? Olsun, hareketin içerisinde iç sistemi yavaşlatmayı öğrenebiliriz. Bu yeti, bence SYT’nin bizlere verdiği en olağanüstü hediyelerden birisi.

Somatik Yoga Terapi, beden ve nefes aracılığı ile kabımızı genişleten bir araç. Kendimizi, ilişkilerimizi, hayatı beden aracılığı ile dinlemenin yollarından belki en basit olanı. Basit diyorum çünkü bedenlerimiz değişime, küçücük bile olsa desteğe her zaman kucak açıyor, her an iyileşmeye hazır büyük bir kaynak.

Basitçe şöyle bir işleyişi var:

Yıllar içinde oluşan asimetri, bedenimizi yeniden yapılandırıyor.

SYT pratikleri sensory motor process’i başlatan fizyolojik süreç görevi görüyor.

Tekrarlı ve doğru uygulama ile karbondioksit oksijen sistemlerini harekete geçirerek asana yardımı ile ince motor becerilerine, Vagus’a ve tüm sinir sistemine ulaşıyoruz.

O güne kadar sisteme dahil olmayan kas ve dokular yeniden canlanıyor, kronik kasılı olan kaslar gevşemeyi hatırlıyor ve bedenin tüm potansiyeli uyanırken, güven duygusu ile topraklanma artıyor.

Bedene güvendikçe ne mi oluyor? Duyguları kapsama becerimiz, duyum farkındalığımız genişliyor. Bu genişleme, fiziksel sınırlarla birlikte duygusal ve yapısal sınırlara dair farkındalığın artmasına, değişime ya da kapsayıcılığa olanak tanıyor. Bir adım geriye çekilmenin özgürleştirici yanıyla, bir adım ilerisinin vahşi gücüyle ihtiyaç alanda buluşabiliyoruz.

Böylelikle öğrenciye, bilimin de desteğini alarak, kalbin cümlelerini duyabileceği, bütünsel, profesyonel ve şefkat dolu bir alan açabiliyoruz.

Gönlünü yogaya açmış her uzmanın bu programdan mutlaka faydalanmasını dilerim.”                                                                                            

                                                                                                                                                                                        Başak Deepa Yüksel

Bu programın kayıtları kapanmıştır. Diğer içerikler için programlar veya kapalı gruplar sayfamızı ziyaret edebilir veya 0542 519 5003 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsin. Hapaka platformu üzerinden alacağın çeşitli programlarla, farklı alanlarda uzmanlaşabilir, hayatta sana iyi gelecek alanlarda kendi pratiğini ve teorik donanımını geliştirebilirsin.
Hapaka ile şimdi kendin için bir adım at!