Bütünsel Yoga Terapi

Yoga terapisinde zamanla gelişim sağlanır. İlk etapta zor gelen duruşlar zaman içerisinde daha yapılabilir hâle gelecektir. Aceleci davranmamanız, ağır ilerlemeniz gerekiyor. Aksi durumda eklemlerinize zarar verme ihtimaliniz yüksektir. Zaten pratiklerinizi terapistler aracılığıyla yaparsanız daha bilinçli yoga yaparsınız. Düzenli yaptığınızda yoga terapisinden yüksek verim elde edebilirsiniz. Fiziksel açıdan sizi zorlayan bir rahatsızlığa sahipseniz bütünsel yoga terapiye başvurmadan önce doktora danışmalısınız. Bütünsel yoga terapi için uygun koşullar olduğunda kendinize zarar vermekten korkmanıza gerek yoktur. Ayrıca yaptığınız pratikler daha verimli olur. Yoganın kökeni bilindiği üzere Hindistan’a dayanır ama günümüzde dünyanın her yerine yayılmıştır. Yapıldığında başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık sorununu gidermeye yardımcı olur.

Bütünsel Yoga ve Sağlık

Daha fazla zaman kaybetmeden yoga terapiye başlamak istiyorsanız bulunduğunuz bölgeye yakın kurslarla iletişime geçebilirsiniz. İrtibata geçtiğiniz kursların eğitmenlerini ve online eğitim seçeneklerini gözden geçirmeyi unutmayın. Firma seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurlar:

  • Eğitmenlerinin sertifika sahibi olması
  • Yoga terapistlerinin empati kabiliyetine sahip olması
  • Probleminiz ne olursa olsun sizi yargılamamaları
  • Probleminize yönelik özel terapi planı yapılması şeklinde özetlenebilir. 

Hizmet alacağınız terapistinize aldığı eğitim ve sertifikalar hakkında sorular yöneltmekten çekinmeyin. Deneyimlerini öğrendiğinizde daha bilinçli hareket etme imkânı elde edebilirsiniz. Sonuçta söz konusu terapistlere kendinizi fiziksel ve ruhsal açıdan emanet edeceksiniz. Güven sorunu oluşmaması bakımından her türlü sorunuza karşılık cevap almanız çok önemlidir.

Bütünsel Yoga Terapi Hangi Sorunlara İyi Gelir?

Günümüz koşullarında artrit, fibromiyalji, boyun düzleşmesi ve kamburluk gibi problemlere sahip kişiler zor yaşam şartlarına sahiptir. Bu nedenle siz de yaşam koşullarınızı olumsuz etkileyen ve zorlaştıran sağlık problemlerine sahipseniz bütünsel yoga çözmenize yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra skolyoz, bel ağrıları ve siyatik de yoganın iyi geldiği sağlık sorunlarıdır.

Yüksek tansiyon, boyun problemleri, sindirim sistemi ve kabızlık gibi sorunları çözmek amacıyla yoga yapan çok sayıda insandan söz etmek mümkündür. Hatta bilimsel araştırmaları incelerseniz yoganın üreme sistemini dengeye soktuğunu ve kısırlığı tedavi etmede etkili olduğunu görebilirsiniz. 

Bütünsel Yoga Yapmanın Avantajları

Bütünsel yoga yaparak doğru nefes alıp vermeyi öğrenebilirsiniz. İnsanlar genelde doğru nefes aldığını düşünse de pranayama tekniklerini uygularken aslında günlük yaşantıda düşündüğünüz kadar doğru nefes almadığınızı fark edeceksiniz. Nefes tekniklerini uyguladıktan sonra kendinizi çok daha iyi hissetmeniz normaldir. Düzenli pratik yaptığınızda hormon sisteminde de denge sağlanır.

Tiroit problemi yaşayan kişiler düzenli pratik yaptığında yoganın olumlu etkisini görmüştür. Odaklanmada sorun yaşayan kişiler arasında yer alıyorsanız meditasyon, pranayama ve asana pratikleri boyunca bu sorununuzu mutlaka çözeceksiniz. Yoga duruşlarında uzun süre beklenildiği zaman esneklik konusunda ilerleme kaydedilir. Görüldüğü üzere bütünsel yoga hem zihinsel hem de bedensel açıdan fazlasıyla avantaja sahiptir.

Bütünsel Yoga Terapi Hakkında Bilgi

Kronik rahatsızlığı yapan birçok kişi yoga pratikleri sayesinde problemlerinden kurtulduğunu dile getirmiştir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta pratiklerin düzenli yapılmasıdır. Bilimsel araştırmalara dikkat edilirse düzenli yoga pratiği sayesinde sağlıklı ve canlı yaşama sahip olunabildiği görülür. Süreç boyunca çoğu rahatsızlıklarınızın kaybolduğunu fark etmeniz şaşırılacak bir durum değildir.

Stres ve gerginlik gibi ruhsal problemlerin yanı sıra astım, diyabet, yüksek tansiyon, romatizma ve sindirim bozukluğu rahatsızlıklarına da iyi geldiği ispatlanmıştır. Kaslarınızın çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız bütünsel yoga pratikleri sayesinde güçleneceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca bu güçlenmenin yanında esneklik de oluşacaktır. Doğru yöntemlerle bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatmayı hedefliyorsanız alanında uzman eğitmenlere başvurarak bütünsel yoga terapisinden yararlanabilirsiniz.