Bir Somatik Deneyimleme Kavramı: Sonsuzluk İşaretinin Üzerinde Akmak

Sinir sistemlerimiz harap olmuş durumda. Baktıkça, gördükçe, yaşananlara tanık oldukça, yeni haberler aldıkça, sonuçsuz çabaladıkça daha da yük biniyor sistemimize. Kendimizi korumamız, bu süreçte psikolojimize destek çıkmamız çok önemli.

Travma çözümleme yöntemi olan Somatik Deneyimleme’den sinir sisteminize bir parça olsun destek olabilecek bir kavramı/pratiği paylaşmak istiyorum sizlerle: Sonsuzluk işaretinin üzerinde akmak. ♾

Yan yatmış bu sekiz sembolünün bir yuvarlağını zorlu deneyimler olarak düşünün, orası büyük kayıplar karşısındaki acımız, çaresizliğimiz, öfkemiz, yalnızlığımız olsun. Diğer yuvarlağı da bize iyi gelen, kalbimizi ısıtan, yüzümüzü gülümseten, “oh be” diyerek derin nefesler alabildiğimiz anları temsil etsin. Bu iki deneyim arasında sisteminizin akmasına izin verin, bu akışa tanıklık edin, bu akışa yol açın.

Bu kadar zor zamanlardan geçerken zorlu tarafa daha kolay çekileceğiz pek tabi. Orada daha uzun vakit geçireceğiz belki. Tamam. Bu çok normal. İş ki orada çok uzun süreler takılı kalmayalım. İş ki orada uzun uzadıya yalnız kalmayalım. Şefkatli, sizi anlayan bir anne-baba tavrıyla tanıklık edin acınıza. Ve aynı tavırla bir “mola” vermeye, azıcık olsun sisteminizi desteklemeye çağırsın sizi. Sonsuzlukta akmaya davet etsin. “Hadi bak kaç saattir ekrana bakıyorsun, dinlendir gözlerini” desin o ses, nazikçe telefonu koyun bir kenara. “Bu haber seni çok derinden etkiledi, başka bir habere geçmeden önce ara ver” desin sevgiyle. 10 tane derin, uzun, sakin nefes alıp vermeye davet etsin sizi. Durup gerinmeye, kaskatı kesilmiş bedenlerimizi esnetmeye davet etsin. Teninizin rüzgarı, kulaklarınızın kuş seslerini yakalamasına izin versin. “Ah ne kuşundan bahsediyorsun sen” derse içinizdeki o kanayan yara, kaç kuşun kül olduğunu hatırlatırsa size, hooop, akın öbür tarafa. Acınızı izleyin, yaşayın, hatta içinde kaybolun bir an için. Ve akmaya devam edin.

O küçük molaların sisteme etkisi büyük. Şefkatle akışa tanıklık etmenin de. Sisteminizin yaptığı bu dansı izlemek ve desteklemek bu çok zor süreci bir parçacık daha kolay ve bir parçacık daha az zararla atlatmamıza yardım edecek.

Psk. Dr. Gizem Toska