Bilinçli Farkındalık Nasıl Oluşturulur?

Mindfulness veya bilinçli farkındalık temelli bir hayat yaşama seçimi  bir gecede oluşmadığı gibi kolayca da oluşmaz. Sahip olduğumuz tüm beceriler gibi bilinçli farkındalık da uygulama gerektirir. Herhangi bir beceriyi uygulamanın arkasındaki mantık, değerli bilgi ve içgörü kazanacak olmanızdır. Bilinçli farkındalık uygulamak için de aynı şartlar geçerlidir. Bilinçli farkındalık uygulamanın tek bir yolu olmasa da bilinçli farkındalık ile yaşamanın merkezi bir noktasından kendinizle ve başkalarıyla deneyiminizi karşılaştırmaya başlamak için belli başlı bazı genel yönlendirmeler bulunur. Peki, bilinçli farkındalık nasıl oluşturulur? Bilinçli farkındalığımızı oluşturmanın kısa yolları 

Her Seferinde Tek Bir Şeye Dikkat Edin! 

Farkındalık, bilinçaltında tutulan bir fikre, duyguya veya duyuma bilinçli olarak odaklanmış bir dikkat gerektirir.  Bilinçli farkındalık, daha önce deneyimlediğinizde ortaya çıkan her bir düşünceye, duyguya veya duyuma kasıtlı olarak dikkat etmek anlamına geldiğinden, aynı anda birden fazla şeyin farkında olamazsınız . Herhangi bir anda tek bir şey hakkında dikkatli farkındalık geliştirme alıştırması yapmalısınız.

Belki de bu, sırtınızdaki bir ağrıya dikkat etmek, varlığını tam bir farkındalıkla fark etmek olabilir. Bilinçli farkındalık ağrıyı “iyi” veya “kötü” olarak yargılamaya çalışmak yerine, onun ne olduğunu fark etmek ve  bunun yeterli olmasına izin vermek anlamına gelir. Belki de o anda bir şeye dikkat etmek, tüm bilinçli farkındalığınızı bir uykululuk hissine adamak anlamına gelir. Bu uykulu duyuma eşlik eden tüm fiziksel duyumlara dikkat edin. Şimdiki anın gerçekliğinin tüm aşamalarına tam farkındalığınıza hoş geldiniz.

Yargılamayın! 

Bilinçli farkındalık uyguladığınızda, aktif olarak problem çözmüyor ve çözüm aramıyorsunuz. Bilinçli farkındalık, şimdiki an deneyiminizi merak, açıklık, kabul ve sevgi ile gözlemlemek anlamına gelir. Bilinçli farkındalık uygulayarak gözlemleyen benliğinizi geliştirmeyi seçtiğinizde aynı zamanda deneyiminizin herhangi bir yönünü değiştirme, savaşma veya reddetme ihtiyacından geçici olarak vazgeçmeyi de seçiyorsunuz.  Gerçek bir farkındalık durumunda, ne kadar acı verici veya harika olursa olsun, deneyiminiz hakkında herhangi bir yargıda bulunmaktan kaçınarak sadece oluruna bırakırsınız .

Anın Farkında Olun!

Şu anda içsel ve dışsal deneyiminizde neler olup bittiğini tamamen gözlemlemeyi seçin . Geçmişe veya geleceğe odaklanma ihtiyacından kurtulun ve tüm farkındalığınızı “zaman içindebu ana” getirin. Geçmiş üzerinde durarak veya endişelenerek harcanan zamanın boşuna olduğunu kabul edin. Geçmiş geçmişte kaldı. Herhangi  birini değiştirmek için yapabileceğiniz “hiçbir şey” yok. Gelecek henüz gelmedi. Sihirli bir şekilde değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Gerçek şu ki, her zaman “şimdidir. Geleceği “değiştirmenin” yolu, şimdiki andaki düşünce ve davranışları seçmektir. Bu, arzuladığınız geleceği getirecektir. “Gelecek” geldiğinde, yine “şimdi” olacaktır. Geçmişi ve geleceği bırakın. Onlar illüzyon. “Buşimdiki ana” uyanın .

Duyularına Odaklanın! 

Bilinçli farkındalığın bedensel deneyimizin tüm yönlerine uygulama alıştırması yapın. Ne gördüğünüzü, duyduğunuzu, tattığınızı, hissettiğinizi ve kokladığınızı dikkatlice fark edin. Duyusal deneyiminizin genellikle gözden kaçırdığınız küçük yönlerini fark etmeye başlayın. Dikkatinizi havadaki hafif kokulara, yeni ve tanıdık yiyeceklerin tatlarına ve etrafınızdaki seslere yönlendirmeyi seçin. Dikkatli farkındalığınızı duyularınızın deneyimlerine yönlendirmenin ardındaki fikir, günlük deneyimlerinizin genellikle görmezden geldiğiniz yönleriyle temasa geçmenize yardımcı olmaktır. Hiçbirini yargılamadan, hissettiğiniz deneyimin tüm yönlerini fark edin. Rahatlığa ve rahatsızlığa açık olun. Rahatsız edici şeylerden kaçınmaya çalışmaktan vazgeçtiğinizde, üzerinizdeki güçlerini kaybederler. Hissettiklerinize ve hissettiklerinize karşı açık, meraklı ve nazik bir farkındalık tavrı geliştirin. Deneyiminizi olduğu gibi dikkatli bir şekilde kabul ederek deneyiminiz nasıl değişir sizce? 

Deneyiminizi Tanımlayın! 

Dille ilgili içsel ve dışsal deneyiminizi tarif etmeye başlayın.Şimdiki anın tüm yönlerini dikkatli bir şekilde fark etme konusunda daha rahat  olduğunuzda, gözlemlediğiniz şeyi kelimelere dökün. Düşüncelerinizin, hislerinizin ve bedensel duyumlarınızın şimdiki an farkındalığınızın niteliklerini tanımlayın. Yargılayıcı bir dil kullanmaktan veya ne düşünmeniz veya hissetmeniz “gerektiği”ni anlatmaktan kaçının. Ne  düşündüğünüzü ve hissettiğinizi basitçe tanımlayın. Kendinizi sıkılmış, huysuz veya mutsuz hissediyorsanız, bu deneyimin niteliklerini dikkatli bir şekilde tanımlayın. Tıpkı yaptığınız gibi düşünmenize ve hissetmenize izin verin.

Şu anki deneyiminizi gerçekçi bir şekilde fark etmeye, tanımlamaya ve olduğu gibi kabul etmeye başladığınızda, yeni seçimler yapma ve yeni davranış kalıpları geliştirme gücüne sahip olacaksınız. Deneyiminize karşı savaşmak veya rahatsız edici şeyleri reddetmek gibi bir tavrınız varsa, ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi tamamen kabul ederek bu kalıbı kırmayı seçin.Normalde kabul etmediğiniz şeyi basitçe kabul etmek, farklı bir şey yapmaktır. Bilinçli farkındalık ile yaşam seçimi eski tavırlarınızdan kurtulmanın ve sürmek istediğiniz hayata doğru ilerlemenin başlangıcıdır.