Sonbahar Seremonisi

Özgecan Tapa rehberliğinde gerçekleşen Sonbahar Seremonilerimize, güz mevsimi ve gece gündüz eşitliğinde bedende ve zihinde denge arayışı ile devam ediyoruz. Sizleri güz mevsimini, senenin son hasadını ve gece – gündüz eşitliğinin dengesini, özgür hareket ve ritüel pratiklerle karşılamaya davet ediyoruz.

Vata sezonuna, hava elementin baskın olduğu zamana, güz mevsimine giriyoruz. Gece – gündüz eşitliği bize dengeyi hatırlatırken, aynı zamanda senenin son hasadını simgeler.

Yazın ateşi yavaş yavaş soğumaya başlarken bedenlerimizde de değişiklikler yaşarız.

Bedenimizle kurduğumuz ilişkiyi canlı tutarak kışa hazırlanmak için Sonbahar seremonimizde buluşalım.

“Kalbin ritimleri bilir; aktivasyonun zamanı vardır.
Yenilenmenin zamanı, sükunetin ve coşkunun zamanı vardır.
Temizlenmenin ve kutlamanın zamanı vardır.
Almanın ve vermenin, ateşi yakmanın ve ateşe atılmanın zamanı vardır.”

Shiva Rea

Bu seremoni:

  • Kendi bedeni ve yaşamın ile kurduğu ilişkiyi fark edip, doğanın ritimlerine uyumlanmak isteyen
  • Mevsimin ruhuna uygun olarak biraz yavaşlayıp akışın içinde kaybolmadan, farkındalıkla seyretmeye devam etmeyi arzulayan herkes için uygundur.
  • Herhangi bir dans tecrübesi gerektirmez. Bilinçli dans ve hareket pratikleri bedeninizin ifadesine fırsat vermek ve canlı olana tanıklık etmek için güvenli bir adımdır.

Seremoninin Kazanımları

  • Modern yaşamın aşırı aktif ve talepkar halinden ziyade, içsel ritmimizi fark ederek doğanın hızına uyumlanmak. #earthpace
  • Bunu bir kutlama ile özgür hareket eşliğinde, bireysel pratiklerle (yazılı egzersiz) ve önümüzdeki döneme dair niyetlerimizi fark ederek toplulukla birlikte gerçekleştirmek.

Yanınızda defter, kalem, su ve bir mum bulundurmak isteyebilirsiniz.

Konu Başlıkları

  • Doğanın ritimleri
  • Bedenimizdeki ritimler
  • Denge
  • Yeni döngü ve kış mevsimine hazırlık


Bu buluşmalar; 365 günlük döngüyü kuş bakışı inceleme fırsatı sunmak için toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. 21 Aralık 2021 ve 21 Mart 2022 ve 21 Haziran 2022 tarihli buluşmaların kaydına web sitemizden erişebilirsiniz.

DANSIN TERAPÖTİK ETKİLERİ
Amerikan Dans Terapi derneğinin (ADTA) araştırmalarından özetle:
Dans ve hareketin fiziksel sağlığımıza etkileri artık bilimsel olarak ölçülebiliyor. Hareket, kaslarımızın güçlenmesi, kan dolaşımının hızlanması, kalp ritminin artması ile bedende olan kronik ağrı, tansiyon ve stresin azaltılmasına destek oluyor. Fiziksel koordinasyonu artırarak genel anlamda yaşam kalitesini yükseltiyor.
Dikkatimizi odaklayabilir, konsantrasyonumuzu daha uzun süre canlı tutabilir olmamızı destekliyor.
Dansın terapötik olarak uygulandığı çalışmalar beyinde rasyonel (bilişsel), kinetik (harekete dayalı) ve duygusal fonksiyonlarımızı artırıyor.
Hareketlerle oluşturduğumuz akışkan dil, söze dayalı olmadan kendimizi ifade etme, travmatik olayları yönetebilme/aşabilme ve sosyal bağlar kurma becerilerimizi güçlendiriyor.
Dans etmek, bedende sıkışık kalmış enerjilerin hareketle akışını, depresyon ve anksiyetenin azalmasını, yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor. Beden – zihnin ahenkle çalışmasını etkiliyor.
Dans beyin fonksiyonlarımızı pekiştirirken, hafızayı güçlendirip, demans/bunama riskini büyük ölçüde azaltıyor. (Albert Einstein college of Medicine araştırmasına göre katılımcılarda %76 oranda daha az demans riski olduğu gözlemlenmiş.)

Sonbahar Seremonisi
Yanınızda defter, kalem, su ve bir mum bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir