Özgecan Tapa ile Yaz Gün Dönümü Seremonisi

Özgecan Tapa rehberliğinde gerçekleşen Gün Dönümü Seremonilerimize, Yaz Gün Dönümü ile devam ediyoruz. Gelin, kuzey yarım kürede en uzun gün olarak kutlanan 21 Haziran’ı birlikte karşılayalım. Bu özel seremoni; doğayı ve kendimizi selamlama, kalp ritmi meditasyonu, özgür dans, bireysel egzersiz bölümlerinden ve paylaşımlardan oluşacak.

Mevsim, döngüsünde ilerlemeye devam ederken, baharda çiçeklenen dallar meyve vermeye başladı, güneş ışınları toprağı ve bedenlerimizi ısıtıyor.

Sonbaharda yüklerimizi bırakıp yumuşadık ve kışın verimli karanlığına birlikte daldık. Şimdi ateşin başında davullar eşliğinde yaşamı ve doğayı kutlama zamanı!

Bu seremobide; yaz mevsiminin tazeleyici enerjisiyle chi / enerji akışımızı besleyecek ve ayaklarımızla yeryüzüne dua edeceğiz.

Bedenlerimizdeki genişleme – büyüme, beslenme – bakım, transformasyon, sorumluluk alma, bağ kurma, cesaret ve farkındalık, yaşamın kıpırtısı temalarına odaklanacağız.

Yanınızda defter, kalem, su ve bir mum bulundurmak isteyebilirsiniz.

Seremoninin Kazanımları

  • Bedenle bağ kurmak,
  • en içerden gelen doğal ifadeye yer açmak,
  • bedenin aynasında kendimize bakmak,
  • yaratıcı enerjiyi serbest bırakmak,
  • kalp – damar sağlığı,
  • hormon ve sinir sistemi desteği,
  • yaşadığımız mevsimin enerjisinin ve ihtiyaçlarımızın farkındalığıyla kendimizi desteklemek.

Bu buluşma herkes için uygundur. Katılmak için daha önce dans etmiş olmanız gerekmiyor. Bilinçli dans ve hareket pratikleri bedeninizin ifadesine fırsat vermek ve canlı olana tanıklık etmek için güvenli bir adımdır.

Bu buluşmalar; 365 günlük döngüyü kuş bakışı inceleme fırsatı sunmak için toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. 21 Aralık 2021 ve 21 Mart 2022 tarihli buluşmaların kaydına web sitemizden erişebilirsiniz. Buluşmaların sonuncusu, 23 Eylül tarihinde mevsim koşullarına uygun bir pratikle tekrarlanacaktır.

DANSIN TERAPÖTİK ETKİLERİ
Amerikan Dans Terapi derneğinin (ADTA) araştırmalarından özetle:
Dans ve hareketin fiziksel sağlığımıza etkileri artık bilimsel olarak ölçülebiliyor. Hareket, kaslarımızın güçlenmesi, kan dolaşımının hızlanması, kalp ritminin artması ile bedende olan kronik ağrı, tansiyon ve stresin azaltılmasına destek oluyor. Fiziksel koordinasyonu artırarak genel anlamda yaşam kalitesini yükseltiyor.
Dikkatimizi odaklayabilir, konsantrasyonumuzu daha uzun süre canlı tutabilir
olmamızı destekliyor.
Dansın terapötik olarak uygulandığı çalışmalar beyinde rasyonel (bilişsel), kinetik (harekete dayalı) ve duygusal fonksiyonlarımızı artırıyor.
Hareketlerle oluşturduğumuz akışkan dil, söze dayalı olmadan kendimizi ifade etme, travmatik olayları yönetebilme/aşabilme ve sosyal bağlar kurma becerilerimizi güçlendiriyor.
Dans etmek, bedende sıkışık kalmış enerjilerin hareketle akışını, depresyon ve anksiyetenin azalmasını, yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor. Beden – zihnin ahenkle çalışmasını etkiliyor.
Dans beyin fonksiyonlarımızı pekiştirirken, hafızayı güçlendirip, demans/bunama riskini büyük ölçüde azaltıyor. (Albert Einstein college of Medicine araştırmasına göre katılımcılarda %76 oranda daha az demans riski olduğu gözlemlenmiş.)

Özgecan Tapa

Özgecan Tapa ile Yaz Gün Dönümü Seremonisi

Bunlar da ilginizi çekebilir