Özgecan Tapa ile Bahar Seremonisi

Özgecan Tapa rehberliğinde gerçekleşecek Bahar Seremonisinde; kış mevsiminin durgunluğundan çıkarak, bedensel bahar temizliği yapacak ve hareket pratikleri eşliğinde denge ile oynayacak, çeşitli denge çalışmaları yapacağız.

Bahar; doğada ve bedenlerimizde yaratıcı enerjinin yeniden uyanmaya başladığı, kış mevsiminin soğuk
ve yavaş ritminden, hareketsizlik ve durgunluktan çıkmaya hazırlandığımız mevsim.

21 Mart ise kuzey ve güney yarımkürede yaşanan gece – gündüz eşitliği ile enerjimizi yükselten ve bedenimizi ilkbaharla birlikte yeniden canlandıran, çiçek açmaya hazırlayan, senenin dönüm noktalarından biri.

Bu buluşmanın amacı; 

  • 21 Aralık ve diğer gün dönümü ve ekinoks tarihlerinde olduğu gibi; senenin akışı içinde, bedenimiz ve doğanın değişen enerjileriyle bağ kurmak,
  • mevsim geçişlerindeki fiziksel/duygusal ihtiyaçlarımızı keşfedebilmek,
  • iç ritmimizi dengeleyebilmek ve gerektiği şekilde düzenleyebilmek için dikkatimizi aktif tutma araştırması yapmak,
  • toplulukla birlikte hareket etmenin sosyal becerilerimize, beden sağlığımıza ve
    yaratıcılığımıza etkilerini deneyimlemek.
Sizi, yargısız, oyuncu bir tavırla ve yaratıcı becerilerimizi uyandıran dünya ritimleriyle birlikte dans etmeye ve bu geçişi kutlamaya davet ediyoruz. Denge egzersizleri ve kısa bir yazılı çalışmanın da eşlik edeceği Bahar Seremonisi; dans etmeyi, özgürce hareket etmeyi seven veya merak eden herkes için uygun. Her hangi bir dans geçmişi gerektirmiyor.


Bu buluşmalar; 365 günlük döngüyü kuş bakışı inceleme fırsatı sunmak için toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. 21 Aralık 2021 tarihli buluşmanın kaydına arşiv sayfamızdan erişebilirsiniz. Buluşmalar 21 Haziran 2022 ve 23 Eylül 2022 tarihlerinde mevsim koşullarına uygun pratiklerle tekrarlanacaktır.

DANSIN TERAPÖTİK ETKİLERİ

Amerikan Dans Terapi derneğinin (ADTA) araştırmalarından özetle:

Dans ve hareketin fiziksel sağlığımıza etkileri artık bilimsel olarak ölçülebiliyor. Hareket, kaslarımızın güçlenmesi, kan dolaşımının hızlanması, kalp ritminin artması ile bedende olan kronik ağrı, tansiyon ve stresin azaltılmasına destek oluyor. Fiziksel koordinasyonu artırarak genel anlamda yaşam kalitesini yükseltiyor.

Dikkatimizi odaklayabilir, konsantrasyonumuzu daha uzun süre canlı tutabilir olmamızı destekliyor.

Dansın terapötik olarak uygulandığı çalışmalar beyinde rasyonel (bilişsel), kinetik (harekete dayalı) ve duygusal fonksiyonlarımızı artırıyor.

Hareketlerle oluşturduğumuz akışkan dil, söze dayalı olmadan kendimizi ifade etme, travmatik olayları yönetebilme/aşabilme ve sosyal bağlar kurma becerilerimizi güçlendiriyor.

Dans etmek, bedende sıkışık kalmış enerjilerin hareketle akışını, depresyon ve anksiyetenin azalmasını, yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor. Beden – zihnin ahenkle çalışmasını etkiliyor.

Dans beyin fonksiyonlarımızı pekiştirirken, hafızayı güçlendirip, demans/bunama riskini büyük ölçüde azaltıyor. (Albert Einstein college of Medicine araştırmasına göre katılımcılarda %76 oranda daha az demans riski olduğu gözlemlenmiş.)

Özgecan Tapa

Özgecan Tapa ile Bahar Seremonisi

Bunlar da ilginizi çekebilir