fbpx

Öyküm Çelik

Ozan Çelik Fotoğraf / www.ozanphoto.com

Öyküm Çelik; insan olmanın fizyolojisine, yaşamın anlamına ve ilişkilere oldu olası ilgi duyuyor. Yogaya ve meditasyona 2002 yılında, Endüstri Mühendisliği öğrencisiyken başladı. Ailesinin o yıllarda açtığı restoranının işletmesine destek verdi. Hareketli yaşamayı severdi ve hayatının anlamına dair kocaman soruları vardı. Yıllarca sörf yaptı, yelken yarışçısı oldu, ekstrem sporları deneyimledi. Yoga ve meditasyona heyecanı hiç bitmedi. Yogayı durağan ve sıkıcı bulanlara şaşırır.

Kurumsal hayatında ekibindeki insanları nefes ve meditasyon teknikleri öğreterek destekler; sıra dışı bir yönetim anlayışı benimserdi. Aynı yıllarda işitme engelli çocuklarla yoga deneyimledi. Kendine iyi geleni paylaşmanın verdiği coşkuyla mühendislik kariyerini bırakmaya karar verdi.

Restoran yıllarından gelen girişimcilik ve kendi markasını yaratma arzusu yogayla birleşince yönünü belirlemesinde etkili oldu.

2010 yılında, 30 yaşındayken İzmir Sade Yoga’ yı kurdu. Yoganın İzmir’de tanınmasına, çok güçlü yoga hocaları ve öğrencileri yetişmesine büyük tutkuyla emek verdi.

Yurtiçinden ve yurtdışından çok sevdiği hocaları oldu. Yoga anlayışı katman katman derinleşti, sadeleşti.

Sade Yoga, insanların kendileriyle ve birbirleriyle buluştuğu, kapsayıcı, destekleyici bir şifa alanına dönüştü.

İnsanı ve ilişkileri anlama ihtiyacından, pek çok terapi metodunun öğrencisi oldu. Hocaları Steve Hoskinson ve Boaz Feldman’la 3 yıl süren Organic Intelligence eğitimi; yogaya, yaşama ve kendine yaklaşımını kökten değiştirdi. 2015 yılından bu yana verdiği yoga uzmanlık programını 2017’den beri Organic Yoga adıyla sunuyor. Farklı ihtiyaçlara duyarlı, bedeni hissetmeyi ve iyi gelene yönelmeyi destekleyen bir yoga anlayışı var.

Hocası Steve Hoskinson’ la çalışmalarını sürdürüyor. Travma çalışmaları ve nörofizyolojiyle ilgili öğrenciliği ve merakı devam ediyor.

Organic Intelligence ve Mindfulness Koçluk seansları veriyor.

Kendiyle, sevdikleriyle ve yaşamla olan ilişkisini katman katman güzelleştiren yogayı; dersleri ve uzmanlık programları aracılığıyla paylaşarak yaşadığı için şanslı hissediyor.

İzmir’de eşi Suat, kızı Nefes ve kedileri Leia ile yaşıyor.

Deniz, yelken, müzik, güzel yemek, gün batımları, dans ve daha bir sürü şeyi çok seviyor.

Öyküm, dönüşümün beraber, güvende hissederek ve keyif alarak mümkün olacağına gönülden inanıyor.