Can Bora

Yin Yoga’yı sadece insanı anlamak için değil ama insan bedeninin yapı taşlarından olan derin ve ileri duyum mekanizmalarını da keşfetmek ve kullanmak üzere gören Can, ilk Yin Eğitimini Berivan Aslan Sungur’dan aldıktan sonra ilerleyen senelerde Berivan’ın asistanlığını yaptı. O günden bu güne, Yin Yoga’yı; alternatif çağdaş ve somatik hareket teknikleri ile harmanladı. Uluslararası metafizik eğitmeni Vernon Frost ile beş seneden beri çalışan Can, Yin Yoga’yı derin bilinç seviyelerine erişmek için bir araç olarak da kullanıyor.

Cihangir Yoga bünyesinde Y.A. onaylı 500 saatlik eğitimini tamamladı. Cihangir Yoga ve farklı şehirlerde Yin ve Tao Vinyasa Uzmanlaşma Programları verdi. 2019 yazından itibaren bağımsız olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Pandemi süresi boyunca DYNAMICS ismini verdiği kişisel gelişim seminerini hazırladı. 2019’dan bu yana DYNAMICS 1 ve 2 olmak üzere beş yolculuk tamamladı.
 
Sorbonne Üniversitesi – tiyatro ve A.R.E.A. – dans bölümü mezunu olan Can, çeşitli kurumlarda oyuncu ve dansçı olarak çalıştıktan sonra 2011 senesinde “berika” ismini verdiği multidisipliner sanat kolektifini kurdu. Ortağı Ufuk Şenel ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında birçok rezidansa davet edilmiş olup, ALTAR gösterisi ile Afife Jale ve Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri’nden adaylık ve ödülleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kuruluş ve üniversitelerde hareket dersi vermiştir. Can, 2019 senesinde ArtEZ Üniversitesinde performans sanatlarında üçüncü masterına başlamak için Hollanda’ya taşınmış, “araştırmacı-sanatçı” olarak “somatik hareket tekniklerinde içkinlik aracı olarak tekrar” kavramı üzerine çalışmaktadır. 
 
Detaylı bilgi: can-bora.com