Piraye Kirişçi

Piraye, 1984 doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından 9 yıl kurumsal iletişim ve medya ilişkileri (PR) alanında çalıştı.

Hareket etmeye olan aşkı hiperaktif çocukluk yıllarına dayanıyor. Beden farkındalığı hakkında çalışmaya üniversite yıllarında modern ve çağdaş dans ile başladı. Mezun olduktan sonra kurumsal iş hayatıyla eş zamanlı olarak uzun süre lindy hop ve otantik caz dansla ilgilendi. Bu alanda yurt içi ve yurt dışında eğitimlere, kamplara katıldı, dünyaca ünlü hocalarla çalışma fırsatı buldu.

2009’da hayatına giren hatha yoga sayesinde zihin-beden-nefes ‘birliği’ ve farkındalığı ile tanıştı. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok yoga eğitimine katıldı.

Tamamladığı eğitimler; hatha yoga eğitmenliği, yin yoga eğitmenliği, hamile yogası eğitmenliği, mat pilates eğitmenliği, derin bağ doku masaj terapistliği, Thai masaj terapistliği, Ayurvedik yaşam danışmanlığı. Yogada usta-çırak ilişkisine ve ömür boyu öğrenmeye inanıyor. Hocaları Defne Suman, David Malka, Shandor Remete ve Emma Balnaves ile fırsat buldukça çalışmaya devam ediyor. Her gün çocuk merakıyla gözlemlemekten ve öğrenmekten büyük keyif alıyor.

2017 yılından bu yana serbest olarak yoga ve mat pilates dersleri veriyor, masaj terapistliği yapıyor. Ayrıca yogayla aynı topraklarda doğmuş olan Ayurveda alanında danışmanlık veriyo. Yogik beslenme ve yaşam alanında günlük pratiklerini pekiştirmek isteyenlere destek oluyor.

Yoga matını bir farkındalık alanı, pratiği de düzenli olarak kişinin kendisiyle buluşması olarak görüyor. Yoganın hayatına kattığı en önemli bilgi ve deneyim, matın üzerinde beden ve nefes yoluyla neyi, nasıl bir tutumla yaptığını keşfetmek, bunu da zamanla hayatına ve ilişkilerine taşıyabilmek olmuştur. Piraye derslerinde öğrencilerine bedenleri aracılığıyla bu yönde duyarlılık geliştirmeleri için eşlikçi oluyor. Pozlar sayesinde bedensel olarak güçleniyor ve esniyoruz. Ayrıca günümüzde çoğunlukla dışarıda olan dikkati içe yöneltiyoruz. Düzenli yoga pratiğiyle hayatın içerisinde devinim, ritm ve dinginliğin, çaba ve teslimiyetin, çalışmanın ve dinlenmenin, konuşma ve sessizliğin, hızın ve yavaşlayabilmenin dengesini öğreniyoruz.

Verdiği yoga dersleri; Hatha Yoga, Vinyasa Yoga, Power Yoga, Yin Yoga. Derslerinde masaj terapistliğinin de oldukça faydasını görüyor. Ders esnasında ihtiyaç duyan ve dileyen öğrencileri elle yönlendirerek pozların içerisinde gevşemelerine ve potansiyellerini daha çok ortaya çıkarmalarına güvenli bir destek sunuyor.

Eğitmenlik ve terapistlik yolundaki en büyük dileği, bilgi ve deneyimini paylaştığı öğrencilerinin kendi pratiğini geliştirmesi ve herkesin kendine ve birbirine daha sık ve sevgiyle dokunması.

Piraye Kirişçi Pratikleri

Piraye Kirişçi Seminerleri