MiyoYin (Miyofasyal Gevşetme ve Yin Yoga)

MiyoYin, Miyofasyal Gevşetme ve Yin Yoga’nın içiçe uygulandığı bir derstir. Miyofasyal gevşetme, kaslarımızı, eklemlerimizi, sinir liflerimizi ve vücudumuzun diğer yapılarını bağlayan ve destekleyen bağ dokuları veya fasyadaki gerilimi serbest bırakmak için ‘tetik noktalara’ hafif bir baskı uygulama tekniğidir. Bu tekniği ders içinde belirli bir hedef bölge için tenis topları, blok vb. araçlar kullanarak uygulayıp, sonrasında Yin Yoga pozlarında belirli bir süre kalırız. 

MFR uygulayarak yoga yapmanın faydalarını; bedendeki yapışıklıkları serbest bırakması, kan ve lenf dolaşımını artırması, bedendeki suyun yapısını değiştirerek dokuların nemini artırması, bedendeki katılıktan kaynaklanan acıyı azaltması, postürde düzelme sağlaması ve nöromüsküler koordinasyonu artırması olarak sıralayabiliriz.

Bu pratiğe her seviyedeki öğrenciler katılabilir, ancak ilk kez katılan ve belirli rahatsızlığı olan öğrencilerin rehbere bunu iletmesini rica ederiz. MFR, sinir ve kemik üzerinde, morarmış bölgeler ile açık yara / yeni ameliyatlı bölgeler ve sakatlanmalarda uygulanmaz. Pratik sonrasında bol su içilmesi önerilir. 

Pratik için yanınızda 2 adet tenis topu ve en az 1 adet blok (veya muadili) bulundurun. Ayrıca matınızı ve ihtiyaç halinde kullanılacak battaniye, minder vb malzemelerinizi de yanınıza almanız önerilir. Topların rahat hareketi için üzerinizde çok bol durmayacak ve kalın olmayan rahat kıyafetler tercih edilmelidir. 


Alev Şaşırt

Bu pratiğin yeniden canlı olarak verilmesi konusundaki fikir ve önerilerinizi her zaman bizimle [email protected]‘dan paylaşabilirsiniz.

Kayıtlı Diğer Pratikler için Üye Olun