fbpx

Hafta Hafta Program

Hafta Hafta Program

Hafta Hafta Program… 

Aşağıda, 8 haftalık bu programda nasıl yol alacağımızı ana hatlarıyla söze dökmeye çalıştık. Bu, 8 canlı buluşmayla sınırlı kalan bir atölye değil, sizi iki ay boyunca destekleyeceğimiz bir yol arkadaşlığı olsun istiyoruz. Amacımız, katılımcılara tek taraflı kitabî bilgi vermek yerine herkesin kendi günlük yaşamında hayal ettiği dönüşümü yaşayabilmesi için güvenli deneyim alanları oluşturmak. Bu nedenle, kayıt olanlar arasından isteyenlerin katılacağı WhatsApp grubunda paylaşımlarımız ve buluşmalar sırasında sizden gelen konular ve sorulardan hareketle sizin için hazırlayacağımız ek videolar da bu süreçte bize eşlik edecek.

1. ve 2. hafta: “Mevcut Seçimlerimi Fark Etmek”

“Olduğun yerden başla” ilkesini kendimize hatırlatacağımız bu iki hafta boyunca, çocuklarla kurduğumuz ilişkide halihazırda gücümüzü nasıl kullandığımıza ve bu seçimlerimizin etkilerine dikkat vereceğiz. Bu fotoğrafı çekerken “iyi ki”lerimiz ve “keşke”lerimize temas ettiğimiz her noktada kendimize şefkati ve kabulü de beslemek istiyoruz.

3. ve 4. hafta: “Güvenli Bağlar İçin Alet Çantası”

Aile içinde bu dönemde huzura, şefkate, anlayışa, saygıya, desteğe, güvene, belki de alana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu iki hafta boyunca “Aile içinde özlediğimiz şeyleri yaşamak ve sürdürmek, güvenli bağlarla mümkün” prensibini birlikte hayata geçirmek için keşifler yapacağız. Şiddetsiz İletişim yaklaşımının sunduğu araç ve yöntemlerin rehberliğinde, sahip olduğumuz gücü çocuklarımızın üzerinde kullanmaktan çocuklarımızla birlikte kullanmaya geçmenin ilk adımlarını da bu süreçte atmak istiyoruz.

5. ve 6. hafta: “Yeni Patikada Denemeler”

Bu iki hafta boyunca, güç farkındalığını elimize alarak çocuğumuzla herkesin ihtiyacını dahil eden irili ufaklı anlaşmalar yapmanın, ödül-cezaya başvurmak yerine diyalog kurmanın, çocuğumuzdan veya bizden gelen “hayır!”ları ortak “evet”lere dönüştürmenin deneylerini yapacağız. Bu denemeler sırasında, mükemmel ebeveyn olma çabasından özgürleşerek “çuvallama hakkını” kendimize vermeyi de hep hatırlamak istiyoruz.

7. ve 8. hafta: “Koşullarıma Uygun Yol Haritası”

Son iki hafta boyunca, aile içinde sevdiklerimizle hayal ettiğimiz ilişkileri yaşamak üzere, mevcut koşullarımıza uygun birer yol haritası hazırlamayı amaç edindik. Zorlandığımız anlarda içimizden taşan otomatik tepkileri, değerlerimize uygun bilinçli seçimlere dönüştürmek için, ebeveynliğin hazır “doğru”ları yerine kendimize has ebeveynlik kitabının ilk sayfalarını birlikte yazacağız. Anahtarımız: Büyük ve ulaşılması güç hedefler yerine küçük ama cesur adımlar.

Sadık yol arkadaşımız: Her adımda kendimize şefkat ve kabul.