fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Yin Yoga ve Mikro Asanalar

Yin Yoga ve Somatik Hareket ile Gevşe

 “Yin Yoga ve Mikro Asanalar” atölyeler dizisinde hareketler ufak, sade, yavaş ve nettir. Fiziksel bedenimize ve zihnimize dokunmamızı sağlarlar. Nefes & Zazen meditasyonlarında olduğu gibi dikkat ve odağı tamamen daraltarak, tek bir alanda toplama özelliğine sahiptirler. Hareketlerden sonra gelen dinleme bölümünde daraltılmış dikkatin otomatik olarak tüm bedene yayılmasıyla derinden gelen, güçlü ve geniş bir farkındalık oluşur.

Mikro asanalar çalışması sırasında, yin ve restoratif yoga, günümüzün çağdaş somatik hareket tekniklerinden Feldenkrais, Alexander, Cranio-Sacral, Skinner Release gibi bedeni tüme varım yoluyla kavrayan birçok teknik bir arada kullanılır.  Bazı görselleme/imgeleme çalışmaları, insanı bedendeki kimi kemik ve organ sıvılarıyla meditatif bir çalışmaya götürür.

Yin yoga ve mikro asanalar; bedendeki derin duyum dünyasına açılan kapılardır. İnterosepsiyon ve propriosepsiyon kavramlarıyla çalışır. Hareketin ne olması gerektiğine karşı bu pratik, hareket etmekten zevk almaya dayanır. Beden tek bir bütündür. Parçalar birbirinden ayrıştırılamaz. Parça üzerinde çalışmak, bütünü etkiler. Yavaşlığı ve gözlemi ön plana çıkaran bu pratiğin meditatif, tanıklık etme hali, “terapötik” bir deneyim sunma fırsatı sunar.

Katılımcılar bu atölye dizisinden ne fayda sağlayacak?

  • Kaslarda gevşeme, aşırı gerginlikten kurtulma ve sıkışık kaslarda çözülme
  • Eforsuz ve kolay bir biçimde beden stresini azaltma
  • Tüm beden içinde akışkanlık, yumuşama
  • Katılımcının kendi beden-imgesinde genişleme
  • Zihinsel ve ruhsal açıdan duru bir sessizlik ve sakinlik hali
  • Bedeni parçalardan oluşan bir yapı olarak değil de, tek bir yapı olarak idrak etme

 


Katılım için yoga tecrübesine gerek yoktur. Gevşemek, genişlemek, yogayı dahil eden bir yerden psikosomatik alanda kendisiyle çalışmak, duyum dünyasını tecrübe etmek isteyen herkese açıktır.

   

     Bu atölye, bedenin farklı bölümlerine yoğunlaşarak toplam 4 bölümden oluşacaktır :

  1. Psoası Gevşetme / 14 Mart 2021, Pazar, 14:00 -14:40
  2. Alt Beden (bacaklar ve kasıklar) / 21 Mart 2021, Pazar, 14:00 -14:40
  3. Omurga Bütünlüğü / 28 Mart 2021, Pazar, 14:00 -14:40
  4. Üst beden (omuzlar ve üst sırt bölgesi) / 4 Nisan 2021, Pazar, 14:00 -14:40

 

 

Can Bora Kimdir?

Yin Yoga’yı sadece insanı anlamak için değil ama insan bedeninin yapı taşlarından olan derin ve ileri duyum mekanizmalarını da keşfetmek ve kullanmak üzere gören Can, ilk Yin Eğitimini Berivan Aslan Sungur’dan aldıktan sonra ilerleyen senelerde Berivan’ın asistanlığını yaptı. O günden bu güne, Yin Yoga’yı; alternatif çağdaş ve somatik hareket teknikleri ile harmanladı. Uluslararası metafizik eğitmeni Vernon Frost ile beş seneden beri çalışan Can, Yin Yoga’yı derin bilinç seviyelerine erişmek için bir araç olarak da kullanıyor.
Cihangir Yoga bünyesinde Y.A. onaylı 500 saatlik eğitimini tamamladı. Cihangir Yoga ve farklı şehirlerde Yin ve Tao Vinyasa Uzmanlaşma Programları verdi. 2019 yazından itibaren bağımsız olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Pandemi süresi boyunca DYNAMICS ismini verdiği kişisel gelişim seminerini hazırladı. 2019’dan bu yana DYNAMICS 1 ve 2 olmak üzere beş yolculuk tamamladı.
Sorbonne Üniversitesi – tiyatro ve A.R.E.A. – dans bölümü mezunu olan Can, çeşitli kurumlarda oyuncu ve dansçı olarak çalıştıktan sonra 2011 senesinde “berika” ismini verdiği multidisipliner sanat kolektifini kurdu. Ortağı Ufuk Şenel ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında birçok rezidansa davet edilmiş olup, ALTAR gösterisi ile Afife Jale ve Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri’nden adaylık ve ödülleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kuruluş ve üniversitelerde hareket dersi vermiştir. Can, 2019 senesinde ArtEZ Üniversitesinde performans sanatlarında üçüncü masterına başlamak için Hollanda’ya taşınmış, “araştırmacı-sanatçı” olarak “somatik hareket tekniklerinde içkinlik aracı olarak tekrar” kavramı üzerine çalışmaktadır. Detaylı bilgi: can-bora.com