fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Veganlığa Giriş Semineri

Vegan beslenmeyi pek çok kişi merak edip denemeye hevesli olsa da, vegan bir beslenme şeklinin getireceği düşünülen zorluklar veya sağlığını kaybetme endişesi sizi bunu denemekten alıkoyuyor olabilir.  Denese de devam ettiremeyen, bilgi yetersizliği nedeniyle bırakmak zorunda kalanların olduğunu görmek de korkutucu ve heves kırıcı olabilir.  Bilinçli ve hazırlıklı yaklaşıldığı sürece vegan bir beslenme şekli, son derece sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir.  

Anlaşılabilir bir dille ve uygulanabilir adım önerileriyle dolu olacak bu seminerin sonunda katılımcılar, vegan olma fikri ve bu fikri uygulamaya geçirme sürecinde onları destekleyecek tüm bilgi birikimine sahip olacaklar.

Bu seminerde veganlığı merak edenler veya vegan olmayı düşünenler için giriş seviyesinde, anlaşılır bir dille aşağıdaki konular işlenecektir:

  • Vegan beslenirken nasıl sağlıklı kalırsınız?
  • Vegan olmayı düşünürken dikkat edilecek noktalar, nasıl hazırlanmak gerekiyor?
  • Vegan olunca sizi neler bekliyor?
  • Doğru bilinen yanlışlar
  • Temel vegan beslenme prensipleri
  • İlk vegan olunca dikkat edilmesi gerekenler

 
Seminer sonunda, katılımcılarla önemli noktalar ve birkaç pratik tarif içeren bir pdf doküman paylaşılacaktır. Bu seminer, vegan olmayanların ve herkesin katılımına uygundur.

Tarih: 10 Mart 2021, Çarşamba
Saat: 20:30 – 22:30

Etkinliğe katılabilmek için, etkinliğin olduğu gün ve saatte e-posta ve şifrenle www.hapaka.com’a giriş yaparak bu sayfadaki ‘Katılmak için Tıkla’ butonuna basman yeterli. Böylece mail ve link olmaksızın, direk canlı buluşmaya katılabileceksin.

Yeliz Utku ile gerçekleşen Vegan Olmak: Neden ve Nasıl? konulu Pazar Sohbetimiz sırasında tavsiye ettiği, veganlıkla ilgili faydalı bilgiler içeren kitaplar listesi:
1. Vegan Olma Rehberi-Dr. Neal Barnard
2. Ölmek ya da Ölmemek – Dr. Michael Greger
3. Çin Mucizesi –Dr. Colin Campbell
4. Peynir Tuzağı – Dr. Neal Barnard
5. Vegan Beslenme- Dr. Murat Kınıkoğlu
6. Süper Bağışıklık – Dr. Joel Fuhrman
7. Kolay Mutlu Mutfak – Miki Mottes
8. Yoga ve Vejetaryenlik – Sharon Gannongerçekleşe

Yeliz Utku Kimdir?

Yeliz yogayla erken yaşta tanışsa da düzenli bir yoga pratiğine 2005 senesinde New York’ta doktora çalışmaları sırasında başladı.  Spiritüel bir pratiğin eksikliğini derinden hissettiği bu dönemde Jivamukti Yoga’yı keşfetti. Yoga asanalarını ve felsefesini hayatına soktukça hissettiği eksikliğin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını görünce bunu başkalarına da ulaştırabilmek için yoga hocası olmaya karar verdi.  New York’ta sadece eğitim bursuyla geçinen bir doktora öğrencisi olarak yoga yapmak ve eğitimini almak için gündüzleri akademik çalışmasını yürütürken akşamları yoga stüdyosunda alışıp ne iş varsa yaptı: mat temizledi, telefon cevapladı, kafede vegan yemekler yaptı, bulaşık yıkadı. 2007 yılında hocaları Sharon Gannon ve David Life’tan Jivamukti Yoga 300 saat temel eğitimini aldı. Ardından bir yıl boyunca usta Jivamukti hocalarından Julie Kirkpatrick ile çıraklık eğitimi yaparak 800 saatlik hocalık sertifikasyonu aldı. Sanskrit hocası Manorama, Bhagavad Gita uzmanı Yogeswara (Joshua Greene) ve pek çok usta yoga hocasının verdiği kurs ve eğitimlere katıldı.  Hamilelik ve hamilelik sonrası yoga ve çocuk yogası eğitimleri alarak yoganın farklı bedenlere nasıl uyarlandığını araştırdı. 

2007 yılında “inandıklarımla yaptıklarım arasındaki uçurumu kapatmazsam kendime saygım kalmaz” diye düşünerek başladığı veganlık serüveni bugün de devam ediyor.  Kendini bilgilendirmek için okuduğu bilimsel araştırmalardan etrafındakilerin haberi olmadığını fark edince onlara da anlatmaya başladı. veganyemekler.com blogunu kurup vegan tarif ve vegan beslenme bilgileri paylaşmaya başladı. İkinci hamileliğini de vegan olarak sağlıklı bir şekilde geçirdikten sonra edindiği ve aktardığı bilgilere talep giderek arttı ve talep üzerine vegan beslenme üzerine dergilere yazılar yazmaya, konuşmalar yapmaya, seminerler, atölyeler ve kurslar vermeye başladı. Temel vegan beslenme bilgilerini aktardığı en kapsamlı eğitimi olan Bilinçli Vegan kursunu yaratıp sunmaya başladı. 

 Yeliz öğrenmeyi çok sevse de öğrendiklerini paylaşmayı daha da çok seviyor. Halen bir taraftan üniversitede kimya dalında hocalık yaparken bir taraftan da yoga dersleri aracılığıyla yoga bilgisini ve sevgisini paylaşıyor, vegan seminerler ve eğitimler sunuyor.