fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Somatik Yoga Terapi Uzmanlık Programı – 120 Saat

Somatik Yoga Terapi Uzmanlık Programı; Nörobilim ve Somatik yaklaşım desteği sunabilen yetkin Yoga Terapi hocaları yetiştirmeyi amaçlar.

Yoga Terapi size, fiziksel sorunlara hakimiyet, bütünsel algı ile onarıcı ders oluşturabilme yetkinliği kazandırırken, somatik pratikle, psikoloji, duygu, davranışlar ve sinir sistemi konusunda hocalığınızı geliştiren önemli ve yeni bilgiler edinirsiniz.

Uzmanlar bu programda, aynı zamanda bir sağlıkçı olan Başak’tan ileri seviye anatomiyi, yaratıcı ve güvenli ders oluşturma tekniklerini, yaşamın zor anlarına destek sunan zengin bir pratik çalışma rehberi edinirler.

Somatik Yoga Terapi Nasıl İşliyor?

Somatik Yoga Terapi, yıllar içinde oluşan asimetrik bedenimizi yeniden yapılandırıyor. Sensory motor process’i başlatan fizyolojik süreç görevi görüyor. Tekrarlı ve doğru uygulama ile karbondioksit oksijen sistemlerini harekete geçirerek, asana yardımı ile ince motor becerilerine, Vagus’a ve tüm sinir sistemine ulaşıyoruz. Sisteme dahil olmayan kas ve dokular yeniden canlanıyor, kronik kasılı olan gevşemeyi hatırlıyor ve tüm beden potansiyeli uyanırken güven duygusu artıyor. 

Bedene güvendikçe, duyguları kapsama becerimiz, duyum farkındalığımız genişliyor. Bu genişleme fiziksel sınırlarla birlikte duygusal ve yapısal sınırlarla da çalışmamıza, değişime ya da kabul edebilmeye olanak tanıyor. Bir adım geriye çekilmenin özgürleştirici yanıyla ve bir adım ilerisinin vahşi gücüyle birlikte ihtiyaç alanında buluşabiliyoruz. Böylelikle öğrenciye; bütünsel ve profesyonel olarak, hem bilime sırtını dayarken, hem de kalbin cümlelerini esas alan o alanı açabiliyoruz.

Gönlünü hocalığa kaptırmış her uzmanın bu programdan mutlaka faydalanmasını dilerim.

Programın İçeriği

 • İLERİ SEVİYE FONKSİYONEL ANATOMİ

– Hareketi yaratan temel öğeler ve yogik yaklaşım
– Gelişimsel omurga biyomekaniği

 • ASANA ANALİZLERİ

– Asanada enerji dolaşımı
– Yapı korelasyonları, beden farklılık testleri ve gözlem sanatı
– Birbirine bağlı yapıların işleyişi (kinezyolojik yaklaşım ile)
-Eklem sağlığı ve eklemlere yönelik asana pratiği

 • SOMATİK UYGULAMALAR

-Asanaya somatik yaklaşım
-Somatik Meditasyonlar
– Duygu Anatomisi
– Duygu hastalık ilişkileri

 • FİZİKSEL SORUNLAR

– Boyun/Bel fıtığı, düzleşme ve disk kayması durumlarında koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek için asana pratiği
– Lomber(bel) sorunlarında iyileşme mekanizmaları, terapotik uygulamalar ve tamamlayıcı bütünsel yoga terapi uygulamaları
– Diz sorunları teorisi
– Koruma, yenileme ve iyileşme sürecine destek asana pratiği
– Boyun-bel ve diz sorunlarında kombinasyonlar

 • ENERJİ VE SİNİR SİSTEMİ ONARIMI

– Yin &yang terapotik serileme
– Bedenin yaşamsal kavisleri, Çİ ve Prana bağlantıları
– Travmayı oluşturan etmenler ve travmatize öğrenciyle çalışabilme
– Grounding ve Pendülasyon tekniklerinin kullanımı

 • HOCALIKTA USTALIK

– Derin ve ustaca ders verebilme, kısıtlı bedenlerde düzeltme ve ders oluşturabilme
– Dilde şefkat
– Yönerge ve yönlendirmelerde sadelik
– Terapotik prop kullanımı
– Öğrenciyi düzeltme sanatı

 • HASTALIKLARA GİRİŞ ( Daha detaylı olarak 2.Modül’de öğretilir)

– Hastalık kavramına yogik yaklaşım
– Hastalığı oluşturan fiziksel ve duygusal engeller

Program detayları ile ilgili her sorunuz ve Başak Yüksel’e ulaşmak için, program asistanı Sümran Can’a Whatsapp; 0530 642 00 97 no’lu numaradan yazabilirsiniz. Size en geç 24 saat içerisinde dönüş yapacaktır. Ya da info@yogacici.com adreslerinden program asistanına mail ile de ulaşabilirsiniz.

       

         Programın Kazanımları

 • Farklı ihtiyaçları olan öğrencilerinize grup ve özel derslerinizde güvenli alternatifler verebileceksiniz.
 • 33 omurdan her birini hissedebilecek duyarlılığa, beden hakimiyet ve farkındalığına çok önemli bir giriş yapacaksınız.
 • Anatomiyi ezberlemeden, anlayarak öğreneceksiniz.
 • Hastalıklara ve ağrıya bakış açınız değişecek.
 • Elastik, anatomik ve psikolojik bariyerleri öğrenecek, özellikle bel,boyun ve diz sorunlarında yönlendirme yapabileceksiniz.
 • Konjenital ya da sonradan oluşan yapı asimetrileri, organ ve tüm sistem sağlığını bütünsel olarak algılayıp, konuya uygun somatik ve terapotik ders serilerini öğretebileceksiniz.
 • Program koşullarını yerine getirdiğinizde ihtiyaca ve hassasiyete yönelik dersleri planlayabileceksiniz.
 • Beden koçluğunun ilk adımı olan “circle of life” tekniğini öğrenip uygulayabileceksiniz.
 • Somatik meditasyonlar ile duyum, esnek dayanıklılık, öz şefkat, ağrı ve duygu rüzgarları konularını kendi yolculuğunuza katabileceksiniz.

 

Online Buluşmalar (Teori) : Toplam 50 saat
Cumartesi ve Pazar Günleri, Saat 10:30 – 15:30 arası:
27, 28 Mart, 10, 11 Nisan, 24, 25 Nisan, 8, 9 Mayıs, 22, 23 Mayıs

Online Canlı Dersler (Pratik): Toplam 20 saat
Hafta sonu buluşmalarının olduğu haftalarda dinlenebilmeniz için sadece Perşembe günleri, takip eden hafta ise 2 gün olacak şekilde, Salı – Perşembe olarak planlandı.
Saat 19:00 – 20:15 arası:
1, 6, 8, 15, 20, 22, 29 Nisan, 4, 6, 13, 18, 20, 27 Mayıs, 1, 3 Haziran

Meditasyon Modülü Tarih ve Saat: Toplam 10 saat
Her hafta yeni meditasyon sisteme yüklenecek ve kendiniz size uygun zamanda yapabileceksiniz.
31 Mayıs, 7 Haziran, 14 Haziran, 21 Haziran

Asistan Etüdleri: Toplam 5 saat
(Asistan etüdlerine katılım zorunlu değil.)
Saat 19:00 – 20:30 arası:
10 Haziran, 17 Haziran

Bireysel Çalışma: Toplam 15 saat
Her buluşma bitiminden sonra 10 gün süresince kayıtlara ulaşıp yeniden izleyebilirsiniz.
Haziran ayı boyunca ise tüm buluşma ve derslerin kaydı, bireysel çalışma, modüllerin – derslerin tekrarı, bitirme projesi yapabilmeniz için açık olacak.

İnviza Tarihi, Yeri: Toplamda 20 saat
Haziran sonu – Temmuz başı gerçekleşecek olan, Perşembe giriş Pazar çıkışlı, 3 gece 4 günlük inzivanın yer ve tarih detayları daha sonra duyurulacak. Pandemi nedeniyle inzivaya gelemeyecek olan yurtiçi ve yurtdışı katılımcılar için ek çözümler sunulacaktır ve inzivanın gerçekleşememesi durumunda inziva iptal edilerek online olarak sunulacaktır.

Programın fiyatı 4.850₺’ dir.
Fiyata KDV ve 585₺ tutarında 3 aylık Hapaka Yeşil Aboneliği dahildir. Hapaka Aboneliği Program ile beraber başlayacaktır.
Axess, World, Maximum, CardFinans, Paraf ve BonusCard’a 12 aya kadar taksit yapılabilir.

Programa; uzman doktorlar, fizyoterapistler, Yoga uzmanları, Pilates eğitmenleri, beden terapist ve profesyonelleri ve en az 6 ay tecrübeli öğrenciler katılabilirler.

Katılımcılara program kitapçığı, ders oluşturabilme kartları, okumalar materyalleri, ihtiyaca göre düzenlenmiş SYT serileri, spiritüel günlük çizelgeleri pdf olarak hayat boyu kullanımınlarına açık olarak paylaşılacaktır. Program sonunda katılımcılara 120 saatlik katılım belgesi verilir.

Bu ileri seviye uzmanlık programı; Somatic Experiencing Program protokolü ve İAYT onaylı Yoga Terapi okulları Param Yoga ve Vini Yoga ekolleri çerçevesinde sunulacak.

Geçen dönem mezunu Fizik Bölümü Uzman doktoru Ayten Keçeci, programa misafir eğitmen olarak dahil olacak. Ayten Keçeci, hastalarında program serilerini aktif olarak nasıl kullandığından ve elde ettiği inanılmaz sonuçlardan bahsedecek.

Daha Önce Katılanlar Ne Dediler ?

SOMATİK YOGA TERAPİ

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hekimi olarak her gün  kas iskelet sistemi ile farklı şikayetleri olan  hastalarla tedavi uyguluyorum, Somatik Yoga Terapi uygulamaları, omurgayı yeniden hizalıyor, kronik kasılı kasları rahatlatıyor, az çalışan kasların çalışmasını sağlıyor ve tüm iskelet sisteminde etkisi oluyor. Bu da klinik ortamda bize problemli bölgedeki kasları kasıp gevşetme, çalıştığımız bölgede kan sirkülasyonunun artışını sağlamaya destek oluyor. Uygulamaların, yavaş, güvenli, kişiye özel olması ve nefesle kombine uygulanması hastanın tedaviye uyumunu sağlayarak çok boyutlu destekle ve çok daha kısa sürede rahatlamasını sağlıyor.

Misafir Eğitmen;
Dr. Ayten Keçeci
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı 

Başak Deepa Yüksel Kimdir?

 İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Lisansını tamaladıktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesinde Art Management okudu. 2006 yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliği mesleğini sürdürüyor. Bütünsel Yoga Terapi ve Çocuk Yogası uzmanlık alanları olup bu alanlarda hocalık eğitimleri yapıyor.

 Hastanelerde, ortopedi, iç hastalıkları, kadın doğum, ameliyathane, yoğun bakım, psikiyatri ve onkoloji gibi hayati ünitelerinde çok sayıda hasta ve vaka ile çalışmıştır.

 2006 yılında yogaya başlamasından bu güne kendi sağlık sorunlarına çözüm getirmek ve öğrencileriyle paylaşmak için alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili derinleşmiş ve halen eğitimlerini ve araştırmalarını sürdürmektedir.

 Yoga Terapi alanında Doğu ve Batı kökenli önemli hocalardan 5000 saatin üzerinde eğitimler almış, 6 ay süren Hindistan, Tayland, Bali seyahatleri sırasında birçok şifacı ve yoga hocasıyla çalışmıştır.

 Tias Little(60 saat), Prof. Dr. Om Baweja(100 saat), Mirca&Gary Kraftsow(100 saat), Tom Myers (50 saat), Sarah Power(30 saat), Edward Clark(30 saat), Hart Lazer(150 saat), Aadil Palkhivala, Jill Mller, Julie Gudmestad, Doug Keller, Tiffany Cruikshank ve Godfrey Devereux’tan(60 saat) birebir ve online eğitimler almıştır.

 İstanbul Üniversitesi’nde Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ile iki sene süren ve 700 saat Anatomi ve Fizyoloji Eğitimini, Amerika’da faaliyet yürüten dünyanın en önemli okullarından Anatomitrains’in kurucusu Tom Myers’ın fasya ağırlıklı anatomi programını tamamladı.

 Norveçli Doktor Sarah Mitic ile 6 ay süren TRE (Trauma, stress release exercises) eğitimini 2 modül olarak tamamladı.

 20 dile çevrilen, Kaplanı Uyandırmak, Travma ve Anı kitaplarının yazarı, Psikolog Peter Levine’nin oluşturduğu Somatik Experience Programa devam etmekte, tedavi edici somatik uygulamaları yoga uygulamasıyla birleştirmektedir. Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlamaktadır.

 Bunun dışında meridyenler hakkında derinleşmesini sağlayan Tai Masaj uygulayıcı uzmanlığı eğitimi(60 saat), Yaşam Koçluğu eğitimini Mimar Sinan Üniversitesinde( 78 saat), Eğitimenlerle çalışabilme sertifikasını ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olarak Aydın Üniversitesi’nden aldı (50 saat) Başlangıç seviyesi Ayurvedik beslenme eğitimini tamamladı(20 saat)

 Bunların dışında dans, yaratıcı drama, tiyatro, resim, fotoğraf gibi yaratıcı alanlarda eğitimleri bulunmaktadır.

Başak Deepa Yüksel’in Somatik Yoga Terapi Anlayışı:

10 senedir tutkuyla hem öğrencisi hem de hocası olduğum Yoga Terapi ve somatik pratikler, hocalığımı ve insan oluşumu çok derinden etkiledi. Her sabah ağrıyla uyanan bedenime, bu sorunların duygusal kökenlerine sihirli bir dokunuş oldu.

Hareketin küçülmesi, hissedecek zamanı bana vermesi, gücü ve esnekliği birlikte sunarak, sonsuz bir öz şefkat alanı açması ve bunu enerji ve bilim desteği ile yapması, başka bir pratikte henüz karşıma çıkmadı. Hayat çok hızlı ve çoğumuzun hissedecek, duracak vakti yok. Bu sebeple Somatik Yoga Terapi’nin verdiği en olağanüstü hediyelerden biriside hareketin içerisinde iç sistemi yavaşlatmayı öğretmesi.

Somatik Yoga Terapi, bizim beden ve nefes aracılığı ile kabımızı genişleten bir araç. Kendimizi, ilişkilerimizi, hayatı, beden aracılığı ile dinlemenin yollarından belkide en basit olanı. Çünkü beden, değişime, küçücük bile olsa desteğe her zaman kucak açıyor.