Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
145

Şeyda Tosçalı’nın Canlı Dersleri

KENDİNE YAKLAŞ – Yin Yoga ve Mindfulness
Yin Yoga ve Mindfulness dersimizin ilk 15 dakikası, Mindfulness teori anlatımı ile başlarken geri kalan 1 saat 15 dakikalık sürede teorinin Yin Yoga ve Meditasyon ile pratiğe geçişi amaçlanır. Mindfulness, günümüz hayatı içinde kendimize yakınlaşmakta bir yol olarak, kronik stresi azaltırken duygusal regülasyonu arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış pratikler içerir. Yin yoga ise bedenin belli bölgelerini esnetmek üzere, yerde uygulanan pozlarda yaklaşık 2 ila 5 dakika arasında kalınan meditatif bir çalışma olarak Mindfulness pratiğine önemli bir katkı sağlar.

RESTORATİF YOGA VE BEDEN TARAMA

Restoratif Yoga ve Beden Tarama Dersi, yerde uygulanan bir derin gevşeme pratiğidir. Bu ders rahat, besleyici ve dinlendirici restoratif yoga asanaları ile Mindfulness derslerinde sıkça kullanılan Beden Tarama Meditasyonu’nu bir arada içerir. Gün içinde aktif olan zihin sakinleşerek bedene kulak vermeye başlar ve böylelikle sinir sistemi gevşeyerek dengelenir. Ders sırasında restoratif pozlar aracılığı ile bedene bırakmayı hatırlattıkça uykuya geçiş kolaylaşır. Gevşeyen ve dinlenen beden yeni güne daha tazelenmiş bir şekilde uyanır. Günlük yaşamda fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak iyi hissetme halini destekler. Düzenli uygulandığında, kronik yorgunluk, stres ve uykusuzluk durumlarına iyi gelen bir uygulamadır. Ders süresince bedeni desteklemek için birkaç adet yastık, battaniye, yoga bloğu ve kemeri, göz yastıkları yardımcı malzemeler olarak kullanılır. Desteklenen ve sıcak hisseden beden kendini güvende hissettikçe daha kolaylıkla bırakmaya başlar. Yardımcı malzemelerin olmaması durumunda evde bulunan muadil malzemeler rahatlıkla kullanılabilir.


Beden Tarama Meditasyonu ise Mindfulness eğitimlerinde zihin ve beden bağlantısını yeniden kurmak için uygulanan bir meditasyon türüdür. Yerde veya oturarak uygulanabilen bu meditasyonda eğitmenin yönlendirmesi ile dikkati sırasıyla beden kısımlarına
yönlendirerek mevcut hisleri algılamayı denedikçe zihin bedenle, onun ihtiyaçlarıyla yeniden ilişki kurmaya başlar. Bu ilişki düzenli uygulama ile geliştikçe günlük yaşamımızda bedeni ve onun ihtiyaçlarını algılamak gittikçe kolay bir hale gelir. Restoratif yoga dersinin sonunda uygulanacak olan bu meditasyon dersi tamamlayıcı niteliktedir.

 

MINDFULNESS VE SİNİR SİSTEMİ GÜÇLENDİRME DERSLERİ

Günlük yaşam içinde değişken hayat koşullarına esneklikle yanıt verebilme kapasitemizi artırmak Otonom Sinir Sistemini güçlendirmekle ilişkilidir. 

Şeyda Tosçalı ile 40 dakika sürecek bu derslerin ilk 10 dakikasında Mindfulness ve Sinir Sistemine dair teorik bilgiler öğrenecek, ardından teoriyle ilişkili meditasyon ve pratikler yapma imkanı bularak sinir sisteminizi güçlendirmenin yollarını öğreneceksiniz. 

Çoğunlukla oturarak uygulamayla yapılan bu derste sinir sistemine yönelik güçlendirici pratikler, Şeyda Tosçalı’nın biyoloji lisansından ve Mindfulness eğitmenliğinden getirdiği bilgiler ile, otonom sinir sisteminin güvenlik algısını ve esnek dayanıklılığını güçlendiren, regülasyonuna yardımcı, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış olan pratikler ders içeriğinde sıkça uygulanacaktır.  

Ders, Mindfulness ve Meditasyon deneyimi olan veya olmayan herkese açıktır.