fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Ölüm ve Yas Seminer Dizisi

Mayıs – Ekim 2021
6 Buluşma

Bu zorlu dönemde çoğumuz ölümle ve kayıplarla mecburen karşılaştık. Yine çoğumuz tüm bunlara hazırlıksız yakalandık. Yas tutma sürecine, ölüme ve kayba dair cevaplar sağlayabilecek, önemli ve seni içinde bulunduğumuz bu dönemde destekleyeceğine inandığımız bir seminer dizisi hazırladık.

Ölüm ve kayıp deneyimine nasıl tepki veriyoruz?

Kayıplarımızın yasını tutmak ne demek?

Yas tutmanın iç yaşamımıza etkilerini tam olarak kavrayabiliyor muyuz?

Sen de bu sorulara cevaplar arıyorsan, Berna Köker Poljak ile
bu 6 buluşmalık seminer dizisinde şimdiden yerini alabilirsin! 

Niyetimiz yasın mekanizmalarını ve değişken yönlerini açığa çıkarmamızı sağlayabileceğimiz bir alanı paylaşmak.

Bu seminerler dizisine insan hayatının bir parçası olan ölüm ve kayıplara daha dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde bakmaya niyet eden herkesi bekliyoruz. 

  • Bu çalışmada; teorik paylaşımların yanı sıra, ara ara ihtiyaca göre dengeleyici topraklanma ve regülasyon egzersizleri yaptırılacaktır.
  • Seminerin sonunda, soru – cevap bölümüne yer verilecek ve özel paylaşımlara da alan açılacaktır.
  • Özellikle bu alanı değerli buluyorsanız ya da kişisel sorularınızı yönlendirmek istiyorsanız seminerimize canlı katılımınızı öneriyoruz.
  • Kişisel mahremiyetin korunması doğrultusunda, seminer sonundaki bu bölümde kayıt durdurulacaktır.

Tüm dünyayla birlikte kolektif olarak geçtiğimiz bu zorlayıcı zamanlar yasla nasıl bir ilişki kurmamıza aracı oluyor?

Cemaatsiz kalkmak zorunda kalan cenazeler, önümüzdeki belirsizlikler, karşılanmayan yakınlık ihtiyaçlarımız veya günlük rutinlerimizin isteğimiz dışında bu denli büyük değişikliklere uğramış olması hepimiz için ayrı yas kapıları oluşturuyor.

Yasla ilgili tariflerimizin tamamen değiştiği bu dönemle ilgili içimizdeki yas kapılarına daha yakından bakmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Yas Nedir?

Bir duygu mu, üstesinden gelmemiz veya atlatmamız gereken bir süreç mi?

Yasın hissettirdikleri, getirdikleri ve götürdükleri nelerdir?

Yas deyince aklımıza sadece ölüm mü geliyor? 

Yasını tuttuğumuz şeyin arkasına saklanmış diğer ikincil yaslardan haberimiz var mı?

Bir yas tuttuğumuzu zannederken aslında belki de on yas tuttuğumuzun farkında mıyız?

Yasın bizden ne beklediğini anlamadan, onunla ilişkilenmemiz mümkün değil. Yasın getirdiği bilgeliği daha şefkatli bir yerden pratik etmek isteyen herkesi bekliyoruz.

Her ne kadar kompleks yapısından dolayı yasın insanlar üzerindeki etkileri farklı olsa da hepimizin ortak yürüdüğü bir yoldan bahsetmek mümkün. Farklılıklarımızı da içine alan bu ortak yolu bilmek yasla daha sağlıklı bir yerden ilişkilenmemizi sağlar.

Aslında yalnız olmadığımızı hissederek yasın etkilerini anlamak isteyen herkesi bekliyoruz.

Yaslı kişinin yanında kalabilmek hem geride kalanda hem de gidende ki güzelliği görmek demektir. Sevmek, hiç istemesek de, bir gün yas tutabileceğimizi baştan kabul etmektir derler. Sevdiklerimizin ölümünün ardından tutulan yas işte bu sevginin derinliğindendir. Yas tutanı ağırlamak o yüzden zordur. İçindeki boşluk büyüktür.

Bu seminerde, hem arkada kalan olarak kendimizi hem de arkada kalanları zerafetle nasıl destekleyebileceğimizi konuşacağız. Ölülerimizi anmak için, nasıl kendi ortamımızda anma ritüelleri ve sunak oluşturabileceğimizi konuşacağız.

Ruhumuz, bize ağır gelen acıları taşıyabilmek için yavaşlamak ister. İşte ani ölümler, ruhun anlaşılmaya ve bu yavaşlamaya en çok ihtiyaç duyduğu olaylardan bir tanesidir.

Bu seminerde, özellikle sevdiklerimizin ani ölümü arkasından kendimizi veya arkada kalan diğer kişileri şefkatle nasıl destekleyebileceğimizi konuşacağız.

Yasımızı sağaltmamıza yardımcı olabilecek kaynaklar nelerdir?

Yasımızı ifade etmenin tek yolu onu konuşmak mıdır?

Kollektif olarak geçtiğimiz bu zorlayıcı zamanlarda, yaslarımıza sözel ifadelerin dışında, dinleyerek , yazarak, çizerek nasıl yaklaşabiliriz?

Gizem ve Berna, sizi zihnimizin kıvrımlarına veya kemiklerimizin içine yerleşmiş, ifade bulmayı bekleyen yaslarımız için güvenli bir alana davet ediyor. Onlarca yasımıza bakmak için birlikte şefkat meditasyonları, mandala çizimi, serbest yazı akışı ve elbette içinizden gelirse sözel paylaşımlar yapacağımız bu alana sizleri de bekliyoruz.

Bu seminerde, Berna’ya Gizem Kurt eşlik ediyor olacak. Gizem; 2020 yılında Berna’nın sunduğu Ölüm Doulalığı (eşlikçiliği) eğitimini tamamladı. Eğitimden yol arkadaşlarıyla birlikte ölüm kafeleri düzenliyor. Yoga, Şiddetsiz İletişim ve Tiyatro alanlarında çeşitli eğitimleri var. Ayrıca bu alanlarda da dersler ve atölyeler düzenliyor.

Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler, Hapaka Arşiv sayfasında Canlı Buluşmaların kayıtlarına erişebilirler.

Berna Köker Poljak Kimdir?

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur . Uzun yıllar finans alanında çalıştıktan sonra 2014 yılında kurumsal hayattan ayrılarak ilgi duyduğu konuların rehberliğinde  farklı alanları deneyimlemeye başlamıştır. Kendini hatırladığı andan itibaren Doğum – Ölüm döngüsü üzerinde tefekkür eden bir insan olarak, 2018 yılında aldığı ilk Ölüm Doula’sı eğitiminden itibaren bu alanda çalışmaktadır. Özellikle yaşlılık ve ölüm konusunun her açıdan yaşadığımız topluluk tarafından desteklenmesine ve yalnızca medikal bir süreç olarak ele alınmaması gerektiğine gönülden inanır.

Aynı zamanda üç çocuk annesi , ev ortamında daimi kolaylaştırıcı, Çember Kolaylaştırıcısı, Çocuk & Aile Yogası Öğretmeni, Antroposofi öğrencisi ve Stephen Jenkinson takipçisidir.