fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Nefes Teknikleri ve Meditasyon Atölyeleri

Bu atölyeler dizisinde; fizyoloji, anatomi, biyokimya ve sinir bilimi temellerine dayanan konu anlatımlarıyla beraber toprak, hava, su, ateş elementlerinin bilgilerini, nefes ve meditasyon yöntemleri ile bir araya getirip hem teorik hem de pratik olarak uygulayacağız.

Nefes ve meditasyon pratikleri yaşam enerjimizi ihtiyacımız doğrultusunda yönlendirmeyi, kaygı ve stres seviyemizi düşürmeyi, bedensel olarak gevşeme, güçlenme ve hafiflemeyi, zihinsel olarak farkındalık, rahatlama ve odaklanmayı sağlayan kadim yöntemlerdir.

Dört farklı atölyeden oluşan bu çalışmanın her modülünde nefesin rehberliğinde bedenin bize anlattıklarını dinleyeceğiz. Yapacağımız hareketli, sabit, yönlendirmeli meditasyon pratikleri ile sinir sistemini dengelemeyi, fazla gelen duyguları hafifletmeyi, yorulmuş bedeni dinlendirmeyi, bize iyi gelen yöntemi günlük hayatta da uygulamayı deneyimleyeceğiz.

Teorik olarak :
– Nefesin doğal ritmi, gevşeme teknikleri
– Nefes alış veriş ile ilgili olarak gözlem ve yorum yeteneği
– Meditasyonun sinir sistemi üzerindeki etkisi
– Zihinsel sağlığın, duygular, duyumlar, bilinçaltı ve fiziksel sağlık ile ilişkisi

Pratik olarak :
– Kaygı ve stresle baş etme yöntemi olarak nefes ve meditasyon pratikleri
– Odaklanma, konsantrasyon ve derin gevşeme çalışmaları
– Günlük hayatta ve panik atak, depresyon, uykusuzluk, migren, fibromiyalji, astım, kilo problemi, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda uygulanabilecek temel nefes tekniklerini ve meditasyon yöntemleri

Nefes Teknikleri ve Meditasyon Atölyeler serisi dört buluşmadan oluşmaktadır.

Uygulayacağımız Nefes ve Meditasyon Teknikleri :
– Sabit pozisyonda, oturarak meditasyon pratiği yapmakta zorlanan kişiler için farklı meditasyon teknikleri.
– Doğal nefes ile çalışma.
– Hareketli nefes ve meditasyon pratikleri.

Teori :
– Fibromiyalji, kas ve eklem ağrılarının bedensel,zihinsel sebeplerini ve fizyolojik olarak çözüm önerilerini konuşacağız.

 Bu buluşmada odağımız (merkezlenmek ve köklenmek konuları üzerinden) toprak elementi olacak.

Uygulayacağımız Nefes ve Meditasyon Teknikleri :
– Kaygı ve stresle baş etme yöntemi olarak nefes ve meditasyon pratikleri.
– Bedensel ve zihinsel sağlığın, duygular, duyumlar ve bilinçaltı ile ilişkisi üzerine oryantasyon, nefes ve meditasyon pratikleri.

  Teori :
– Sinir sistemimiz
– Panik atak, gerginlik, sürekli endişeli olma hali, kontrolsüz öfke, uykusuzluk gibi gevşeme sorunları üzerine sinir sistemi konuşup, çözüm önerilerini deneyimleme.

Bu buluşmada odağımız (bırakmak ve hafiflemek konuları üzerinden) hava elementi olacak.

Uygulayacağımız Nefes ve Meditasyon Teknikleri :
– Katılaşmış olandan özgürleşmek, nefes alış ve verişte yeniyi deneyimlemek
– Nefes alış veriş ile ilgili olarak gözlem ve yorum yeteneği kazanmak

 Teori :
– Puraka (Nefes almak), Antara Kumbhaka (Aldığın nefesi tutmak), Receka (Nefes vermek), Bahya Kumbhaka (Verdiğin nefesi tutmak) çalışmaları yapacağız.

Bu buluşmada odağımız (kolay ve çabasızca ilerlemek konuları üzerinden) su elementi olacak.

Uygulayacağımız Nefes ve Meditasyon Teknikleri :
– Migren, nefes darlığı, astım gibi rahatsızlıkların sebepleri ve çözüm önerileri.
– Solunumda aktif olan kasları geliştirme ve rahatlatma.

 Teori :
– Meditasyonun sinir sistemi üzerindeki etkisi.
– İç kaynaklarımız.

Bu buluşmada odağımız (kararlılık ve cesaret üzerinden) ateş elementi olacak.

Atölye öncesi kitap önerisi; Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri: Ve İyileşmenizi Sağlayacak Düşünce Modelleri Louise L. Hay,
Belgesel önerisi; ‘Şifa Belgeseli’.

Seçkin Çelebi Kimdir?

1981 yılında Iğdır’da doğan Seçkin Çelebi, lisans eğitimini Ege Üniversitesi Biyokimya bölümü ve yüksek lisans eğitimini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya bölümünde tamamladı. Üniversite döneminde aldığı ‘Hareket Sistemi Anatomisi ve Kinesiyoloji’ eğitimleri zihin ve bedeninin birbiriyle etkileyici ilişkisini görmesine yardımcı oldu. Bu bilgilerin bedeninde uyandırdığı merak üzerine yoga ile tanıştı.

Yoga felsefesi hakkında derinleşme isteği ile Fransa merkezli, Psikosomatik Tıp Okulu’ndan (Institut Paracelse Ecole de Medecine) hocalık eğitimi aldı ve öğrenme süreci ömür boyu sürecek olan yolculuğu başladı.

Yoga öğretisini temel alarak Nefes Teknikleri (Pranayama) ve Meditasyon (Dhyana) üzerine çalışmaya başladı. Bu alandaki ilk hocası Amir Hossein Khonsari ile çalıştı. Seyahatleri sırasında bir çok Doğu ve Batı kökenli şifacı ve alanlarında uzman hocadan eğitimler aldı.

Aldığı eğitimlerin yanı sıra meditasyon kamplarına ve inzivalara katılarak Meghan Currie, Godfrey Devereux, Nicole Ohme, Sarah Powers ve Nalini gibi birçok değerli hoca ile çalışma fırsatı buldu.

Pranik şifa, reiki, yi jin jing, meridyenler ve elementler eğitimleri ile farklı enerji çalışmaları deneyimledi.

Şamanizm, Taoizm, Wu Dao ve Budizm temel alınarak Beden, Nefes / Enerji ve Bilinç çalışmaları yapılan Cem Şen Eğitimleri’nde üç senedir Yi Jin Jing (Kas ve Tendon Egzersizi), Xing Quan Fa (Omurga Çalışması) , Nei Gong (Nefes Meditasyon Pratiği) yapmaktadır.

Klinik Psikolog ve Aile Dizimi Terapisi Eğitmeni olan Rumen Yankulov ile üç yıllık bir eğitim program olan ”Meditatif Yaklaşımla Aile Dizimi” çalışmaları yaptı. Alman psikanalist ve yazar olan Svagito Lebermeister ile terapistlere yönelik olarak hazırlanmış eğitimler almaya devam ediyor.

2008 yılından bu yana yoga eğitmenliği yapmaya devam ediyor. Nefes Terapi ve Meditasyon uzmanlık alanları olup bu alanlarda araştırmalarını Biyokimya ve Sinir Bilimi ile birleştirip uygulamalar yaptırıp, hocalık eğitimleri veriyor.

Başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde inzivalar, kamplar ve eğitimler düzenliyor. Son dört senedir üniversitelerde seminerler vererek Yoga & Nefes & Meditasyon çalışmalarının bilinirliğini arttırıyor. Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, meditatif ve enerjetik uygulamaları daha kapsamlı anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlıyor.