fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Mindful Ebeveynlik Seminerleri

Bu seminerler dizisinde, Mindfulness Eğitmeni Kader Erdem, Mindful Ebeveynlik (Mindful Parenting) yaklaşımı ile; çocuklarımızla nasıl daha sakin, dengeli ve stressiz ilişkiler kurabileceğimizi, bilimsel verilere dayalı teorik bilgi ve kolayca hayata geçirilebilecek pratiklerle bizlere anlatacak.

“Ebeveynlikle ilgili birçok kitap okudum, ne yapmam gerektiğini aslında çok iyi biliyorum ama uygulayamıyorum”, “Kendimi sık sık sesimi yükseltirken buluyorum” diyorsanız bu seminerlerden fayda görebilirsiniz.

Anne-baba olarak hepimiz çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı olmasını istiyoruz. Zaman zaman, ebeveynlik yolculuğumuzda, kendimizi tükenmiş, yetersiz, çaresiz, sinirli, köşeye sıkışmış ve başarısız hissedebiliyoruz. Ve umduğumuz gibi mutlu, sağlıklı, ruhsal olarak dengeli bir çocuk yerine, karşımızda öfkeli bir çocuk bulabiliyoruz.

Sorumluluklarla dolu bu yoğun ve modern hayatın içinde, Farkındalık ve Şefkat pratikleriyle daha sakin, daha dingin ve daha sağlam temelleri olan bir ebeveynlik yaşamak hepimiz için mümkün. Anne babalığımızı daha az stresli, daha az kaygılı ve daha kolaylıkla yaşamak da mümkün.

Mindful ebeveynliğin ailenizin, sağlığına, mutluluğuna ve iyilik haline nasıl olumlu bir şekilde fayda sağlayabileceği ve daha sakin daha duyarlı bir ebeveyn olmanın bazı basit yolları hakkında bilgi edinmek için bu seminerlerimizi kaçırmayın.

“ Oksijen Maskesini Önce Kendinize Takın”

‘’Çocuklarımızla Sağlıklı Bir İlişki, Kendimizle Sağlıklı Bir İlişki ile Başlar’’

 • Hayatınızı çocuktan önce ve çocuktan sonra diye ikiye ayırıyor musunuz?
 • Çocuktan sonra daha çok çalışmaya, daha az eğlenmeye mi başladınız?
 • Bir yandan çocuğunuz bir an önce büyüsün diye beklerken, bir yandan da bebeklik fotoğraflarına bakıp zamanın nasıl geçtiğine şaşırıyor musunuz?
 • Kendinizi tamamen unuttuğunuz, aynaya bakmadan günler geçirdiğiniz oluyor mu?

Bu sorulardan birkaçına evet diyorsanız, oksijen maskesini öncelikle kendinize takmanız gerekiyor.

Bu seminerde, Oryantasyon & Nefes ve Beden Farkındalığı Pratikleri ile şu başlıkları ele alacağız;

 • Zihin Yapımız ve Sinir Sistemimiz (Çocuğun hayatımıza gelişi ile beraber dolaşma hızı iyice artan Gezgin Zihin Yapımız, Çoklu Görev Bilinci (Multitasking), Herşeye Yetişme Telaşı ve Sinir Sistemimiz)
 • Bakım Verme Yorgunluğu (Sınırların Ortadan Kalkması ve Bozulan Zihin-Beden Bütünlüğü)
 • Stresli İletişimin Bileşenleri
 • Düşünce ve Duygu Farkındalığı
 • Mindfulness ve Şefkat Pratikleri Nasıl Yardımcı Olabilir?

“Derin Bir Nefes Alın ve Arkanıza Yaslanın!”

 • İsteğiniz sadece çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı olması iken, işler hiç de o kadar basit ve kolay gitmiyor mu?
 • Çocuğunuzla oyun oynamak size sıkıcı mı geliyor?
 • Çocukla beraber tahammül süreniz kısaldı mı? Her seferinde tekrar etmeyeceğinize söz verseniz de, yine de öfke patlamalarınız oluyor mu?
 • Bazı zamanlarda kendinizi kontrol etmekte güçlük çekiyor musunuz?
 • Öfke anında ağzınızdan çıkanlar genelde kendi ebeveynlerinizin sözleri mi? (Onlar gibi olmayacağınıza söz vermiştiniz belki)

 

Bu sorulardan birkaçına evet diyorsanız, bu seminer içeriğindeki konular size iyi gelebilir.

Bu seminerde ise, başlıca şu konuları ele alacağız;

 • Mindful ebeveynlik nedir, ne değildir?
 • Mindfulness’ın ebeveynliğe uygulanışı nasıl olur?
 • Bilimsel Kanıtları var mıdır?
 • Mindful İletişimin Tanımı ve Bileşenleri
 • Mindful ebevyenliğe giden 4 aşamalı yol.

 

 STOP pratiği ile aşağıdaki konuları ebeveynlik hayatımızda uygulayabilmeyi niyet edeceğiz;

 • Farkındalık Çalışmaları ile Stres Tepkisinin Azaltılması: Farkındalık, tepkisel yanıt yerine daha yaratıcı bir yanıt verebilmemiz için bize yardımcı olan araştırmada kanıtlanmış bir araçtır.
 • Tetikleyicilerin Devre Dışı Bırakılması: Farkındalık olmadığında, otomatik olarak tepki veriyoruz. Bizi reaktif hale getiren kendi hikayelerimiz ve tetikleyicilerimiz hakkında farkındalık geliştiriyoruz.
 • Zor Duygularla İlgilenme: Kendi zor duygularımıza ve çocuğumuzun duygularına bakmak için özel araçlar öğreniyoruz. Bastırmak veya patlatmak yerine, zor duygularla başa çıkmanın sağlıklı yollarını keşfediyoruz.
 • Şefkat: Şefkat çocuklarla daha otantik, neşeli ve huzurlu bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Şefkati sistematik olarak geliştiririz – hem kendimiz hem de çocuklarımız için – çünkü sahip olmadığımızı veremeyiz.

Kader Erdem Kimdir?   

Kader Erdem, Mülkiye Ekonomi mezunu. Aynı alanda İtalya’da tam burslu ve tezli master yaptı. 13 yıllık bir kurumsal yöneticilik deneyimine sahip. Yurtiçi ve yurtdışında (Milano) sektörün en büyük bankalarında başarılı bir kariyerin ardından 2016 yılında ikizlerinin doğumu ile birlikte çocuklarına kendisi bakmak istediği için bankacılık meslek hayatına son verdi.

Çocukluk yıllarından beri asıl ilgi alanı olan ve 2010 yılından beri eğitimlerini almaya başladığı, psikoloji, felsefe, nörobilim, sinir sistemi, davranış bilimleri, insan beyni, pozitif psikoloji gibi alanlara daha fazla yoğunlaşabilmek için yıllardır içinde olduğu kurumsal hayatı ve yoğun şehir yaşamını bırakarak şehrin dışında daha sade bir yaşama geçti. 5 yıl boyunca, doğanın içinde, sessiz ev yaşamında sadece çocukları hayvanları ve bahçesi ile ilgilendi ve ‘’durmayı’’ ilk kez bu kadar uzun süre deneyimlediği bu süreçte, iç dünyasında derin bir yolculuğa çıktı. Çocuklarını tek başına büyütürken kalan tüm vaktinde farkındalık, şefkat ve nezaket alanında okumak, eğitim almak, araştırmak ve bilgisini deneyimini paylaşmak en büyük tutkusu oldu.

Bu dönemde yurtiçinden ve yurtdışından eğitimler almaya devam etti. İspanya’dan Mindful Academy Solterreno’da MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. Advayta Yoga 200 saatlik Yoga Uzmanlık Eğitimini bitirdi. Amerika’da Chris Germer ve Kristin Neff tarafından yönetilen Center For Mindful Self Compassion kurumundan 10 Haftalık MSC (Mindful Self Compassion – Öz Şefkat) eğitimi aldı.

Bunlar dışında, Oxford Üniversitesi yaz okulunda  Nörobilim eğitimi, Temel Nefes Eğitimi, Mindfulness Eğitimi, Budizm’in Temelleri gibi eğitimler aldı. Integral Teori, Polivagal Teori, gibi konularda birçok seminere katıldı. Bu yıllarını, en üretken zamanı ve hayatının en uzun inzivası olarak tanımlıyor. Kader şu anda her ay düzenli olarak MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma) kursu açıyor, özel birebir ve grup olarak Yin Yoga dersleri vermeye devam ediyor, seminerler ve atölyeler düzenliyor. 

Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik alanında da ilerlemeye başlayan Kader’in en büyük arzusu, ikizlerini tek başına büyütmüş olmasının verdiği tecrübeyle ve Mindfulness alanındaki tüm çalışmaları, bilgi ve deneyimi ile anne babalara sakin, sağlam, dengeli ve şefkatli ebeveynlik yolunda destek olabilmek. Kader ilk başta, kendi, günlük, düzenli, kişisel pratiğine çok önem veriyor ve deneyimlemediği hiçbir şeyi eğitimlerine dahil etmiyor. Farkındalık ve nezaket dolu bir yaşama adanmış ve doğadan, sanattan ve çocuklardan beslenen Kader’in hayatta aradığı tek şey ‘Kendi Gerçeği’. Adanmışlığı ise hayatta kendi gerçeğini arayan herkese onu bulma yolunda Mindfulness aracılığı ile güçlü bir alan açabilmek.