fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Bedava

Madem Anneler Günü… O Zaman Dans, Renk!

İçinde olduğumuz koşullar, ev – okul – iş yerinin iç içe geçmesiyle artan sorumluluklar derken annelerin ruh sağlığı her şeyden öncelikli, her şeyden hayati hale gelmedi mi?
Biz de annelere oksijen maskesini önce kendilerine takmaları gerekliliğini hatırlatmayı görev edinelim istedik. Annelere tüm bu sıkışmışlık içinde nefes alacakları kısa bir mola anını nasıl mümkün kılabiliriz, diye düşündük.
Sevgili anneler, şu anki hayatın zorluklarından kısa bir süreliğine de olsa arınacağınız küçük bir mola vermek size nasıl gelirdi?

Haydi gelin Pazar günü, Özgecan Tapa ile “O zaman dans!” diyelim..
Biraz gevşemek, biraz eğlenmek ve asıl anneliğimizi kutlamak için özgürce birlikte dans edelim. Bir canlıya can vermiş bedenimizi, her gün bir sürü gerilimi yüklenen ruhlarımızı sürprizli bir keşif alanında serbest bırakalım.

Peki o sırada çocuklar ne mi olacak?
Siz 75 dakika bedeninizde bu özgürlüğü ve neşeyi deneyimlerken, onları da tam aynı saatte başlayıp aynı saatte bitecek Başak Karakaya Erden ile “Masallarla Çocuk Yogası” dersinde ağırlamak istiyoruz.

9 Mayıs Pazar günü saat tam 14.00’de tüm anneleri ve çocukları bekliyoruz!
Bizden tüm annelere ve annelik eden herkese armağan olsun. 🙂
Anneler hep İYİ olsun!

Dans, bilinen en eski şifa yöntemlerinden biridir. Dünyadaki tüm toplumlar kültürel olayları, mevsim geçişlerini, bireylerin hayatındaki çeşitli eşikleri kutlamak için birlikte dans ederler. Fiziksel faydalarının yanı sıra, bilimin de kanıtladığı üzere, özgürce dans etmek, kişinin hayal gücünü ve yaratıcılığını ortaya koymasını destekleyen bir süreçtir. Her defasında değişen sürprizli bir kişisel keşif alanıdır.

Özgecan, bu derste içinizden geldiği gibi özgürce dans edebilmeniz için yönlendirmelerde bulunacak ve güvenle kendi ritminizi keşfetmeniz için sizi yüreklendiriyor olacak. Hareketli meditasyonda bedeninizde fiziksel, duygusal ve spiritüel bir yolculuğu deneyimlerken zihnin katmanlarını da gözlemleme şansı elde ediyoruz. Bu yolculukta bizlere global kabile ritmleri, kendi sesimiz ile sessizlik eşlik ediyor olacak.

Dans etmenin keyfini ve şifasını birlikte tatmak üzere…

Özgecan, İstanbul’da müziğin hep duyulduğu bir evde, sanatçı ve öğretmen bir anne-babanın ikinci çocuğu olarak doğdu. Anne karnında başlayan dans sevgisi, 6 yaşında girdiği ilk klasik bale dersiyle zenginleşmeye başladı. Hayatını insan olma deneyimini, hareket üzerinden anlamaya adadı. 20 yılı aşan profesyonel dans yaşamında şimdilik 4 kıtada dans etti ve etmeye devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale bölümü ve AB Sanat Bale Okulunu bitirdi. Çağdaş dans, doğaçlama, jazz dance ve sosyal danslar üzerine çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümünü burslu olarak tamamladı. Danset Sahne Sanatları Topluluğuyla Türkiye ve dünyayı gezdi. Kurulduğu sene, Cihangir Yoga’nın üyesi oldu ve burada öğrenmeye başladığı yoga ve meditasyon pratiklerinin etkisiyle, ritüel danslara duyduğu ilgiyi keşfetti. Trans dans, embodiment uygulamaları, somatik tavırla hareket, 5 Rhythms, global kabile dansları, medicine (şifa) dansları, flow arts, mindfulness ile ilgileniyor ve keşfettiklerini paylaşıyor.

The School of Sacred Wild California’da Wise Woman Tradition of Healing ve  Folk Herbalism konularında çıraklık eğitimini sürdürüyor. 2016’dan beri Los Angeles’ta yaşıyor. NBC Universal Studios ve LGBT Center Hollywood ‘da yoga dersleri veriyor. Çeşitli sanatsal projelerde performanslarını sürdürüyor. Dans, yoga ve somatik hareket odaklı atölyeler ve doğa gezileri düzenliyor.

Masalını Başak Karakaya Erden’in yazdığı bu ders, içinde farklı insanların farklı bakış açılarını imgeleyen bir sürü gözlüğün kullanıldığı yogayı, masalı ve oyunu bir araya getiren bir etkinlik olacak.

” Zoi o gün okulda kötü bir gün geçirir. Eve çok üzgün gelir ve tüm geceyi somurtarak geçirir. Fakat akşam huzursuz bir uykuya yatıp sabahsa yüzünde kocaman bir gülümsemeyle uyanır. Acaba rüyasında neler olmuştur? Birlikte masal yogası oynayacağımız bu etkinlikte birlikte bir maceraya çıkacağız ayrıca bedenlerimizi esnetip, güçlendireceğiz.”

Etkinliğe gelirken, çocukların aşağıdaki malzemeleri yanlarında hazır etmelerini rica ediyoruz:

Kağıt, istenilen tarzda boyalar, yapıştırıcı ve eğer varsa evdeki geri dönüşüm malzemeleri. (havlu ya da tuvalet kağıt ruloları, kutu, eski dergi gibi)

Çocuk yogasının hem kendisi hem de çocuklar için farklı bir dünyanın kapısını açtığını düşünen Başak Karakaya Erden, Hatha ve Yin yoga 200 saatlik ve Hamile Yogası eğitimlerini 2015 yılında aldı. 2016 yılında ilk YogaCici Çocuk Yogası hocalık eğitimininden sonra Anne Çocuk Yogası hocalık eğitimini ve Çakraların Psikolojisi eğitimlerini tamamladı. Daha sonrasında 2017 ve 2021 arasında bu eğitimlerin asistan hocalığını yaptı.

2017 yılında İleri Yaş İçin Yoga Terapi eğitimini Başak Deepa Yüksel ile tamamlayan Başak, 2020 yılında YogaCici İleri Çocuk Yogası Hocalık eğitimi, Bütünsel Yoga Terapi Hocalık eğitimini ve Meridyen Teorileri eğitimlerini bitirdi. Yurtiçi ve yurtdışı eğitmenlerden farklı eğitim modelleri, masal terapi, mindfulness gibi yoga derslerini destekleyeceğini düşündüğü eğitimleri almayı sürdüren Başak; 2016 yılından beri farklı kurumlarda, okullarda ve Online platformda çocuklarla buluşup yoga oynamayı devam ediyor.