fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Bedava

Kronik Ağrı ile Başa Çıkmanın Yolları Semineri

15 Mart 2021, 21:00′ daki online seminerimiz ücretsiz!
Sadece e-mail ve şifrenle giriş yapman yeterli.

“Katılmak için Tıkla” butonuna bastığında, buton kaybolacak, kaydın otomatik olarak alınacak ve sana bir e-posta yollanacaktır.

Kronik ağrı ile karşı karşıya kaldığımızda ya ne yapacağımızı bilmiyor, ağrıyı kabullenmek zorunda kalıyoruz ya da geçici çözümlere sığınıyoruz.

Bedenin çeşitli bölümlerinde süreklilik gösteren ve sebebine tam olarak açıklık getirilemeyen ya da çözüm önerilerinin yetersiz kaldığı ağrı şikayetleriyle karşılaşıyorsan, sana fayda sağlayacağına inandığımız bu semineri kaçırma! 

Bu seminerde aşağıdaki sorulara ve daha fazlasına yanıt ararken, ağrıya hem teorik bilgiler edinerek hem de pratik çözümler deneyimleyerek daha fazla hakim olabileceksin:

– Kronik ağrılar kabullenilmeli mi yoksa onlar için yapılabilecek çözüme dayalı çalışmalar mümkün mü?
– Hangileri psikosomatik kökenlidir?
– Plasebo ve Nosebo etkileri nelerdir?
– Kronik ağrıya sebep olabilecek durumlar
– Sinir sisteminin ağrı üzerindeki rolü
– Hareket mekanizması üzerindeki etkisi
– Ağrının seyri ve takip şekli
– Biyopsikososyal modelde ağrının değerlendirilmesi
– Fibromiyalji nedir?
– Fibromiyalji üzerinde yoganın ve çeşitli somatik çalışmaların etkisi

Bu ücretsiz seminerde, günlük hayatta yaşam kalitemizi etkileyen kronikleşen ağrıların sebep olabileceği durumlar ve nasıl bir yol izleyeceğimize dair bir harita oluşturacağız.

 

Seminerde katılımcılara kaynak olarak konu ile ilgili çeşitli makaleler de sunulacaktır.

Damla Fidancı Kimdir?

2015 yılında Florance Nightingale hastanelerinin üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi, 4 yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon lisans eğitimini tamamladı. Eğitim süresince bir yıl, Polonya (Karkonoski Uniwesytet), İspanya(Universitet de Valencia) da manuel terapi, kinesiyoloji ve kadın sağlığı üstüne çalışmaları oldu. Staj dönemini Florance grubunun tüm hastanelerinde ve milli takım olmak üzere çeşitli sporcu kliniklerinde tamamladı. Çalışma hayatının ilk yılında kendi bedeniyle daha fazla bağ kurabilmenin yollarını ararken yogayla tanıştı. 2016 yılında Çağ Rical Gürle’nin temel seviye yoga eğitmenliği eğitimine katıldı. Bu dönemde İngiltere’de Harbornept Clinic’te Dr. Ruth Jones ve terapist ekibinden pelvik taban sağlığı ürojinekolojik disfonksiyon eğitimini tamamladı. Şuanda aktif olarak kadın sağlığı ve pelvik taban rehabilitasyonu alanında çalışmaktadır. Uzmanlık alanları, kronik ağrılar ve kadın sağlıdır. Aynı zamanda yoga eğitmenlerinin eğitim gruplarına anatomi desteği sağlamaktadır. Fizik tedavi ve yogayı harmanlayarak çeşitli stüdyolarda yoga terapi ve hamile yogası dersleri vermektedir. Hamile yogası uzmanlaşma programı ve kadın sağlığı ile ilgili çeşitli atölyeler düzenlemektedir. Mesleki hayatına Etiler’de manuel terapi kliniğinde devam etmektedir.

Mezuniyetinden bu yana Manuel Terapi ve Mulligan Konsept, Pediatrik Rehabilitasyon, Çağ Gürle ile Temel ve İleri Seviye Uzmanlaşma Programı, Pelvik Taban Rehabilitasyonu ve Ürojinekolojik Disfonksiyonlar, Hamilelik ve sonrası dönemde, Pelvik Taban Sağlığı eğitimlerini tamamlamıştır.

Murat Dalkılınç Kimdir?

1998 yılında Hacettepe üniversitesinden fizyoterapist olarak mezun oldu ve meslek hayatının ilk üç yılında TED Ankara Kolejliler Basketbol takımında görev aldı. Bu dönem kendisini spor yaralanmalarının önlenmesi ve ilk müdahale yönünden geliştirmesinde önemli bir fırsat sağladı. Bu süreçte ek olarak; ofis çalışanlarının yaşadıkları bel ve boyun ağrısı gibi sağlık problemlerinin ergonomi eğitimi ile önlenmesi üzerine yazdığı bir tezle yine Hacettepe üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatının acemilik olarak nitelendirdiği ilk beş yılını Ankara Bilkent Rehabilitasyon Merkezinde yaptığı yedek subaylıkla tamamlamış oldu.

Bu dönemde, fizyoterapi alanında kendini iyi hissettiren iki temel noktayı keşfetti. Bir klinisyen olarak insanlara yardımcı olma, yön gösterme hissi ve güncel akademik araştırmaların kliniğe aktarılması.

Sonraki yıllar genellikle bu iki temel fikrin, peşinden gitti bir yandan yine Hacettepe Üniversitesinde doktora eğitimini sürdürürken bir taraftan Ankara’da pediatri, nöroloji ve ortopedi gibi farklı alanlarda klinik çalışmalarda bulundu.  Doktora eğitimini, 2011 yılında yine ergonomi konulu bir tezle tamamladı. 

Bu süreçte kendini geliştirmesini sağlayan bir diğer önemli aktivite yurtdışından gelen pek çok eğitmenin kurslarında asistanlık ve çevirmenlik yapmak oldu. Bunun yanında fizyoterapi alanındaki bazı önemli eserlerin Türkçeye kazandırılmasına, ulusal ve uluslararası dergilerde yer alan bilimsel yayınlara katkı verdi. Fizyoterapi alanının mezuniyet sonrası kayda değer eğitimlerinden sayılan PNF, Nörogelişimsel Terapi, Mulligan Konsepti ve Kronik Ağrı konularında sertifikalar edindi. Bu yaklaşımlardan Mulligan Konseptinde Eğitmen Adayı statüsü kazandı.

Son 10 yılda başladığı ve günümüze kadar devam eden işlerini ise yoğunluk sırasına göre aşağıdaki dört başlıkta özetleyebiliriz.
Birleşik Arap Emirlikleri Ordusunda, Fizyoterapi koordinatörlüğü – 2013
Fizyodemi Online Eğitim Platformu ve Korteks Klinik Kurucu Ortaklığı – 2017 ve 2020
Dijital Sağlık ve Ergonomi konularında uluslararası danışmanlık – 2018

İlgi alanları; Kronik Ağrıda Humanistik ve Bütüncül Yaklaşım, Manuel Terapi/Terapatik Egzersiz, Muskuloskeletal Ergonomi