fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Stres: Uyarım ve Sakinleşme Döngülerinin Keşfi

Soma:
Soma eski Yunanca’da “beden” anlamına gelir.

Somatik Deneyimleme®:
Travma ve kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik, beden merkezli
psiko-biyolojik bir yaklaşımdır.

 

3 farklı tema ve buluşmadan oluşan
Gündelik Yaşam İçin Somatik Pratikler Seminer Dizisi sayfasını,
diğer buluşma detayları için ziyaret edebilirsin.

Bizi strese sokacak herhangi bir durum ile karşılaştığımızda ya da gelecekte gerçekleşebileceğini sadece düşündüğümüzde bile bedenimiz bu uyarımları işleyerek kendisini alarm haline geçirir.

Bu bazen işimizde katılacağımız gerilimli bir toplantı olur, bir de üzerine şehrin trafiğinde geç kalma baskısı eklenir. Bazen para kazanma kaygısı bazen de çocuklarımız ile yaşadığımız sorunlar olarak karşımıza çıkar. Sinir sistemimiz bu yeni duruma adapte olabilmek için uyarılır ve kan basıncımız artar, sindirim durur, tendonlarımız gerilir, göz bebeklerimiz büyür. Hayatı siyah ve beyaz olarak algılamaya başlarız. Tehlike veya stres olarak algıladığımız durum geçtikten sonra her ne kadar sakinleştiğimizi zannetsek de sinir sisteminde bu yük yaşamaya devam eder.

Stresli durumlar hayatımızda yoğun olarak devam ederse sinir sistemi bu yükü taşıyamaz hale gelebilir ve çeşitli sorunlarla karşılaşmaya başlarız.

Bu seminerde neler yer alacak?

Yeliz Can Lalitya, Somatik Deneyimleme yaklaşımının temel prensiplerini ele alırken stres unsurlarının sinir sistemlerimiz üzerindeki etkisini özel olarak ele alacak. Bu seminerde, stres verici yaşam olaylarının içinden geçerken somatik farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan içeriği ile uyarılma döngülerimizi fark etmeyi ve bedenlerimizde sağaltıcı bir sakinleşmenin yollarını keşfedeceğiz.

Bu seminerin kazanımları:

  • Sinir sistemimizin stres anlarındaki işleyişini anlamak.
  • Rahatlama kapasitemizi bilmek.
  • Bedenimizdeki duyumları ve stres anındaki değişimlerini gözlemlemek.
  • Stresi sağaltmanın yollarını keşfetmek.

Bu seminer; Somatik Deneyimleme pratikleri ile yaşamındaki stres unsurlarını bedeninde biriktirmeden sağaltma ve böylece daha sakin ve huzurlu bir sinir sistemine sahip olma ihtiyacı duyan herkese uygundur.

Seminerin içeriği teorik bilgilerden ve deneyimsel etkinliklerden oluşacaktır.
Seminer dizisindeki her bir buluşma içeriği birbirinden bağımsızdır.
Seminer dizisindeki buluşmalara ayrı ayrı katılınabilir.
Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler, Hapaka Arşiv sayfasında Seminer Canlı Buluşmalarının kayıtlarına erişebilirler.

Yeliz Can Lalitya Kimdir?

1977 yılında Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar bilgi işlem sektöründe çalıştı ve yöneticilik yaptı. 

2005 yılından beri dans, yoga ve meditasyonla ilgileniyor. Zeynep Aksoy ve Mey Elbi ile başlangıç ve ileri seviye yoga eğitimlerini tamamladı. Keşif ve kişisel dönüşüm yolculuğunda nefes, meditasyon, çocukluk dönemi şartlanmışlıkları, şamanik enerji, çakra sistemleri, reiki üzerine eğitimler aldı ve kişisel yolculuğunu halen devam ettirmekte.

Sistemik dizim çalışmalarına Alman terapist Svagito Liebermeister ile başladı. Kendisi ile hem temel hem de ileri seviye aile sergisi eğitimlerini tamamladı. Ardından bu yöntem üzerinde derinleşmek amacıyla Bulgar terapist Rumen Yankulov ile 3 senelik aile dizimi ve terapistlik eğitimini Bulgaristanda tamamladı. Halen Cecilio Regojo ile Sistemik Yönetim ve Organizasyonel Konstelasyonlar eğitimine devam etmektedir. 

Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi kapsamında  Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri bölümünde zorunlu stajını tamamlamıştır.

3 yıllık SETI (Somatic Experiencing Trauma Institute) onaylı Somatik Deneyimleme eğitimini tamamlamıştır ve Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı ünvanına sahiptir. Somatik Deneyimleme programlarında halen asistanlık yapmaktadır. Somatik Deneyimleme yaklaşımında ileri düzey eğitimi olan Integral (Bütünleyici) Somatik Yaklaşım (ISP) eğitimini tamamlamıştır.