fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Gündelik Yaşam İçin Somatik Pratikler Seminer Dizisi

Haziran – Temmuz 2021
3 Buluşma

Soma:

Soma eski Yunanca’da “beden” anlamına gelir.

Somatik Deneyimleme®:

Travma ve kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik, beden merkezli

psiko-biyolojik bir yaklaşımdır.

Günlük hayatın rutin koşturmacası içinde sistemlerimizin yüklendiği stres faktörlerine bakalım:

İş, çocuklar, ev işleri, yetiştirilecek projeler, şehir trafiği,
para kazanma kaygısı…

Sinir sistemlerimizde biriken bu gerilimleri sağlıklı yollarla boşaltmanın imkanlarını Somatik Deneyimleme yaklaşımı aracılığı ile araştıran bir seminer dizisi tasarladık.

Yeliz Can Lalitya, hayatın içinde oluşan zorlayıcı durumlarla baş etme kapasitemizi ortaya çıkarmak için neler yapabiliriz; stres karşısında bedensel ve duygusal tepkilerimizi nasıl düzenleyebiliriz konusunda hem teorik hem uygulamalı egzersizler paylaşacak.

Bu seminer dizisinde neler öğreneceğiz?

• Stres, kaygı, endişe, asabiyet ve depresyonu fark etmek
• Bedeni ve nefesi sıkıştıran (aktive eden) durumların biyolojik temellerini keşfetmek
• Aktivasyonu tanımak
• Bedendeki duyumların farkındalığı ve bedensel tepkileri gözlemlemek
• Otonom sinir sistemini anlamak
• Sinir sistemini dengeleyen yolları kullanabilmek
• Kendini iyileştirme potansiyelini ortaya çıkarmak

Bu seminerler; Somatik Deneyimleme perspektifini bilgi dağarcığına ekleyerek beden bilgisini derinleştirmek, aynı zamanda somatik pratikler aracılığıyla yeni deneyimler ve beceriler kazanmak ihtiyacı duyan herkese uygundur.

Bu seminerde neler yer alacak?

Yeliz Can Lalitya, Somatik Deneyimleme yaklaşımının temel prensiplerini ele alırken stres unsurlarının sinir sistemlerimiz üzerindeki etkisini özel olarak ele alacak. Bu seminerde, stres verici yaşam olaylarının içinden geçerken somatik farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan içeriği ile uyarılma döngülerimizi fark etmeyi ve bedenlerimizde sağaltıcı bir sakinleşmenin yollarını keşfedeceğiz.

Bu seminerin kazanımları:

  • Sinir sistemimizin stres anlarındaki işleyişini anlamak.
  • Rahatlama kapasitemizi bilmek.
  • Bedenimizdeki duyumları ve stres anındaki değişimlerini gözlemlemek.
  • Stresi sağaltmanın yollarını keşfetmek.


Bu seminer; Somatik Deneyimleme pratikleri ile yaşamındaki stres unsurlarını bedeninde biriktirmeden sağaltma ve böylece daha sakin ve huzurlu bir sinir sistemine sahip olma ihtiyacı duyan herkese uygundur.

Bu seminerde neler yer alacak?

Bizler iletişim ile var olan varlıklarız ve kendimizi ancak bu şekilde ifade edip, rahatlayabiliyoruz. Bedenimizi hissetmeye başladığımız andan itibaren ise otomatik tepkilerden çıkıp, ihtiyacımızı dile getirip iletişim kurabildiğimiz yere gelmemiz mümkün olur.
Yeliz Can Lalitya, iç ve dış kaynaklarımızı kullanmanın ruhsal dengelenmemiz ve çevremizdeki insanlarla sağlıklı bir ilişki içinde olabilmemiz için önemini hem teorik hem uygulamalı egzersizler paylaşarak anlatacak.

Bu seminerin kazanımları:

• Sinir sistemimizi kendi başımıza destekleyebilecek ve rahatlatabilecek araçları keşfetmek.
• Bedeni ve duyguları rahatlatıp dengeleyecek, istikrar ve esneklik sağlayacak iç ve dış kaynaklarımızı kavramak..
• Kaynaklarımızı stres zamanlarında bize destek olacak şekilde kullanmayı deneyimlemek.
• Çaresizlik gibi duygularla başa çıkma yöntemlerini kullanabilmek.
• Bu duyguların üstesinden gelmek için dengeleme konusunun önemini kavramak.
• 3’lü beyin modelini anlamak.

Bu seminer; stres ve zorlayıcı duygu durumlarında kendine destek olabilme ve çevresi ile ilişkilerinde öz kaynaklarını kullanabilme, somatik pratikler aracılığıyla yeni deneyimler ve beceriler kazanma ihtiyacı duyan herkese uygundur.

Bu seminerde neler yer alacak?

Yeliz Can Lalitya, topraklanmanın desteği ile sınırlarımızı keşfetmemizin ve böylece ilişkilerimizde daha sağlıklı bir yerde olmamızın yollarını hem teorik hem uygulamalı egzersizler paylaşarak anlatacak. Bedenimizle bağlantıyı yeniden kurmak, otururken, ayaktayken, hareket ederken yerle olan ilişkimizi keşfetmek ve özellikle sınırlarımızı içsel olarak anlayıp, hissedebilme kapasitemizi geliştirmeye çalışacağız.

Bu seminerin kazanımları:

  • Hem kendimizi hem de başkalarını algılamanın yollarını kavramak.
  • Sağlıklı ilişkiler kurmanın temeli olan sınırları kullanabilmek.
  • Hoşa gitmeyen deneyimlerde özellikle bacaklarda kaybettiğimiz bağlantı hakkında bilgi edinmek.
  • Bu konuda bedenimizle bağlantıyı geri kazanmak için uygulayabileceğimiz pratikleri keşfetmek.

 

Bu seminer; kendi iç dünyasını daha yakından tanımak, ilişkilerinde sınırlarını dengeli ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek ve bunun için kendi kendine uygulayabileceği pratikler deneyimlemek isteyen herkese uygundur.

Seminerlerin içeriği teorik bilgilerden ve deneyimsel etkinliklerden oluşacaktır.
Üç seminerin de içeriği birbirinden bağımsızdır.
Seminer dizisindeki buluşmalara ayrı ayrı katılınabilir.
Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler, Hapaka Arşiv sayfasında Seminer Canlı Buluşmaların kayıtlarına erişebilirler.

Yeliz Can Lalitya Kimdir?

1977 yılında Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar bilgi işlem sektöründe çalıştı ve yöneticilik yaptı.

2005 yılından beri dans, yoga ve meditasyonla ilgileniyor. Zeynep Aksoy ve Mey Elbi ile başlangıç ve ileri seviye yoga eğitimlerini tamamladı. Keşif ve kişisel dönüşüm yolculuğunda nefes, meditasyon, çocukluk dönemi şartlanmışlıkları, şamanik enerji, çakra sistemleri, reiki üzerine eğitimler aldı ve kişisel yolculuğunu halen devam ettirmekte.

Sistemik dizim çalışmalarına Alman terapist Svagito Liebermeister ile başladı. Kendisi ile hem temel hem de ileri seviye aile sergisi eğitimlerini tamamladı. Ardından bu yöntem üzerinde derinleşmek amacıyla Bulgar terapist Rumen Yankulov ile 3 senelik aile dizimi ve terapistlik eğitimini Bulgaristanda tamamladı. Halen Cecilio Regojo ile Sistemik Yönetim ve Organizasyonel Konstelasyonlar eğitimine devam etmektedir.

Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi kapsamında  Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri bölümünde zorunlu stajını tamamlamıştır.

3 yıllık SETI (Somatic Experiencing Trauma Institute) onaylı Somatik Deneyimleme eğitimini tamamlamıştır ve Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı ünvanına sahiptir. Somatik Deneyimleme programlarında halen asistanlık yapmaktadır. Somatik Deneyimleme yaklaşımında ileri düzey eğitimi olan Integral (Bütünleyici) Somatik Yaklaşım (ISP) eğitimini tamamlamıştır.